7 rád, ako už dnes zvládnuť tretiu vlnu

Môže sa zdať čudné, dnes, keď sa ešte len nadychujeme k voľnejšiemu životu, hovoriť o tretej pandemickej vlne. Ale signály zo zahraničia naznačujú, že s ňou treba dosť reálne počítať. No najmä urobiť už teraz všetko pre to, aby nás znova neprekvapila.

Ak začneme hneď, máme dosť času pripraviť sa, aby sme prípadnú tretiu vlnu zvládli bez zavretia škôl, bez enormného preťaženia nemocníc či zastavenia ekonomiky. Ak si však vláda cez leto dá relax a tretia vlna nás v úvodzovkách „zaskočí“, už nepôjde iba o nekompetentnosť.

S tímom odborníkov sme spísali 7 rád, ako už dnes zvládnuť tretiu vlnu. Nasledujúce letné mesiace budú kľúčové.

1. ZMYSLUPLNÉ TESTOVANIE

To, čo hovoríme od začiatku, platí aj pre tretiu vlnu. Pripravme zmysluplné hybridné testovanie – teda testujme v ohniskách a tam, kde sa prirodzene združujú kolektívy, ako sú firmy, DSSky a podobne. Celoplošné antigénové testovanie nemá zmysel! Význam má skríning v ohniskách nákazy.

Zároveň treba občanov s pozitívnym výsledkom antigénového testu pretestovať PCR testom, aby sme sa vyhli falošnej pozitivite.

Antigénový test totiž nepovažujeme z hľadiska citlivosti a prognózy za vyhovujúci. Ak sú nedostupné PCR testy, môže to byť riešenie, ale musí prísť pretestovanie. Mali by sme skôr investovať do rýchlejšej diagnostiky LAMP testami.

Nezabudnime na zvážanie infekčného materiálu z ambulancií, ktorý vzniká testovaním, do PCR laboratória, v zabezpečených boxoch na biologický materiál. Dotiahnime logistiku – možno aj cez dotované iné formy prepravy.

2. ZVLÁDNUTÉ TRASOVANIE

Pre krajiny, ktoré boli úspešné v boji s covidom, je absolútnym základom dôsledné trasovanie kontaktov. Na Slovensku zatiaľ veľmi chýba. Potrebujeme sa chrániť a to sa dá omnoho efektívnejšie, ak budeme mať jasný prehľad o tom, kde presne sa vírus šíri, kto s ním prišiel do kontaktu, kam putoval ďalej.

Už mesiace počúvame argument, že na dohľadávanie kontaktov nemáme dosť ľudí. Preto navrhujeme pomôcť si navzájom a zamestnať na trasovanie tých, ktorí pre pandémiu prišli o prácu. Štát by im jednak pomohol zvládnuť zložité obdobie, ale sám by sa zároveň omnoho lepšie pripravil na tretiu vlnu a lepšie by mohol zvládnuť aj leto, keď budú ľudia viac cestovať.

Je nevhodné, aby pacienti chorí na covid obvolávali svojich známych. Človek so silným priebehom covidu má čo robiť sám so sebou, nieto ešte volať svojim kontaktom. Ako sa na to dá spoľahnúť?

Regionálny úrad verejného zdravotníctva vie, čo má robiť a vie ľudí pre trasovanie zaškoliť. Ale potrebuje finančné zdroje a posilniť stabilný tím ľudí, ktorí sa nebude neustále meniť. Počas prvých dvoch vĺn chýbali, toto sa už nesmie zopakovať!

3. DÔSLEDNÁ KARANTÉNA

Ak je niekto covid-pozitívny, mal by chrániť nielen seba, ale aj druhých. Nemali by sme ho teda stretávať v nákupnom centre či verejnej doprave len preto, že izolácia sa berie na ľahkú váhu.

Áno, je to predovšetkým o zodpovednosti jednotlivcov, ale aj štát môže urobiť viac a dôslednejšie kontrolovať povinnú karanténu. Ak bude fungovať trasovanie kontaktov a poriadna práca s dátami, nebude problém lepšie dohliadať na izoláciu pozitívnych občanov.

Čo môže pomôcť? Doručenie o povinnej izolácii oficiálnymi orgánmi. Na základe informácií o karanténe by štát koordinovane aktívne vyhľadával tých, čo karanténu porušia a pokutoval buď priamo alebo nepriamo – napríklad krátením pandemickej PN-ky.

Čo s ľuďmi v spoločnej domácnosti , ktorí od chorého nemajú kam odísť, aj keby chceli? Neinfikovaní príbuzní, ktorí sa potrebujú izolovať, by sa mohli ubytovať napríklad vo vyhradených a štátom dotovaných ubytovacích zariadeniach s podrobne zaškoleným personálom – podobne, ako je to v zahraničí. Ubytovanie by mohol hradiť štát, stravu klient, podobne by mohli fungovať aj vyhradené kapacity pre karanténu po príchode zo zahraničia.

4. MONITOROVANÉ HRANICE

Práve prechody cez hranice boli v uplynulých mesiacoch neraz kameňom úrazu. Ak je pre úspech dôležité trasovanie, o to dôslednejšie musí byť pri cestovaní do a zo zahraničia. A najmä jasné a kontrolované pravidlá, ktoré zabezpečia zvýšenú ochranu pred importom mutácií.

Je dobré, že vznikol tzv. semafor krajín a jasný postup pri jednotlivých štátoch tzv. chránenej skupiny – chránenej buď očkovaním alebo prekonaním v posledných mesiacoch – a tzv. nechránenej skupiny a že boli stanovené jasné pravidlá podľa výsledku PCR testu a farby krajiny.

Kľúčové bude riadiť sa ním a dôkladne monitorovať obyvateľov. Tretia vlna by mala automaticky počítať s tým, že ľudia, ktorí sa vracajú z rizikových krajín, sú izolovaní v karanténnych hoteloch až do výsledku negatívneho testu. Ale tam musí byť zabezpečená dôsledná izolácia, aby sa nestávalo, že v kontakte budú chorí a zdraví.

Uvoľnené opatrenia a možnosť cestovať znamenajú prirodzene aj zdvihnutý varovný prst. Nie je čas panikáriť, ale najhoršie, čo by sme pred treťou vlnou mohli urobiť, je tváriť sa, že všetko je už za nami a nič nám nehrozí.

Preto je nevyhnutné, aby štát zabezpečil ochranu zdravých a vytvoril systém, ktorý prinesie poctivé dodržiavanie karantény.

5. JASNÝ SEMAFOR

Vypätej situácii nepomáha, ak sa občania majú riadiť pravidlami, ktoré sa neustále menia. Absolútnym základom nie je iba mať platný covid-semafor, ale mať ho nemenný. To znamená, neprispôsobovať ho v ťažkých chvíľach pocitom a politickej vôli. Ak ľudia nevedia, čo aktuálne platí, resp. prijaté pravidlá sa dajú interpretovať podľa potrieb, vzniká chaos, ktorý situáciu ešte viac zhoršuje.

Znie to jednoducho, ale prax ukázala, že ide o veľkú výzvu: ak prijmeme covidový semafor pre krajinu, riaďme sa ním a buďme zrozumiteľní v komunikácii s ľuďmi.

Akonáhle zachytíme ohnisko nákazy, musí sa spustiť séria krokov na jeho izoláciu. V zahraničí na tento účel existuje už viacero programov, ktoré nahrádzajú celoplošné testovanie. Nezabudnime to však jasne odkomunikovať.

Ukázalo sa, že krajiny, ktoré boli rozvážne v komunikácii, lepšie zvládali pandémiu.

6. ZODPOVEDNÉ RIADENIE

Každé rozhodnutie prináša následky. Pandemické opatrenia sa musia prijímať v komunikácii s odborníkmi a politika musí ísť pri nich bokom. Pandémii nezáleží na tom, aká dlhá je tlačovka, ako vybičujeme emócie či ako sa zapáčime voličom. Jediná cesta je zodpovednosť a odbornosť.

Všetky kroky musia mať zodpovedného realizátora a za vážne rozhodnutia musia niesť kompetentní politici zodpovednosť.

7. MASOVÉ OČKOVANIE

Dobrovoľné očkovanie nie je dokonalá, ale dnes je najlepšia cesta z pandémie. Keď sa zaočkujem, nechránim len seba, ale chránim aj druhých. Čo môžeme zlepšiť, je ešte viac pridať v informačnej kampani. 

Takto pred rokom sme na tom boli podobne ako dnes. Po ťažkej zime a jari prišlo uvoľnenie. Počas neho však vláda zaspala a na druhú vlnu sa nepripravila tak, ako mohla. Však sa nám to znovu nestane?

Urobme už teraz všetko pre to, aby nás pandémia znova neprekvapila.

Monika Kolejáková

tímlíderka KDH pre zdravotníctvo
a tím odborníkov pri KDH

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.