Ako to je s údajným masakrom kresťanov v Etiópii?

V KDH nám veľmi záleží na ochrane prenasledovaných kresťanov. Dokazuje to aj fakt, že práve z našich radov vzišiel prvý vyslanec EÚ pre náboženskú slobodu vo svete Ján Figeľ a KDH dlhodobo bojuje za obnovenie tejto funkcie na EÚ úrovni, ako aj ustanovenie pozície slovenského vyslanca pre ochranu prenasledovaných pre vieru vo svete.

V ostatných dňoch obletela sociálne siete správa, že v Etiópii malo byť pred kostolom zabitých 750 ľudí. Niektorí kresťanskí politici a strany ihneď naznačovali, že sa jedná o útok na kresťanov z náboženských dôvodov. Avšak celá vec je komplikovanejšia. Ak sa aj tento masaker udial, je možné, že tento útok mal inú motiváciu ako náboženskú nenávisť.

V Etiópii prebiehajú etnické nepokoje, pri ktorých nehrá rolu náboženstvo. Ako píše TK KBS: ,,Vojna v Etiópii vypukla začiatkom novembra minulého roku. Jej základom je napätie medzi miestnou vládou Tigray, ktorá sa usiluje o nezávislosť svojho regiónu a vládou premiéra Abiyho Ahmeda (ktorý je sám kresťan), ktorá sa snaží udržať jednotu štátu.“ Práve vládne jednotky majú stáť za spomínaným masakrom. Etiópsky princ Dr. Asfa-Wossen Asserate pre Pápežskú nadáciu ACN dodáva: ,,Súčasné boje nesúvisia s náboženstvom. V provincii Tigraj sa najviac obyvateľov z celej Etiópie hlási ku kresťanstvu.“

KDH odsudzuje akékoľvek násilie páchané na nevinných ľuďoch a bude pozorne sledovať dianie v Etiópii. Preto počkáme na vyjadrenie Pápežskej nadácie Pomoc trpiacej cirkvi, ktorá monitoruje prenasledovanie kresťanov vo svete. Podľa našich zdrojov sa nadácia k útoku doteraz nevyjadrila, pretože nemá presvedčivé informácie o tom, že masaker by sa vôbec odohral tak, ako to bolo medializované.

Hlboko však myslíme na prenasledovaných kresťanov na celom svete, ako aj všetkých prenasledovaných pre vieru alebo presvedčenie a ďalej apelujeme na slovenskú vládu, aby vytvorila pozíciu slovenského vyslanca pre ochranu náboženskej slobody.

 

AKTUALIZOVANÉ (1. FEBRUÁRA 2021):
Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi dnes zverejnila vyjadrenie Petra Jaška o tom, že informácie o údajnom masakri majú byť falošné.

Viac info tu

Zdieľanie článku

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
viac článkov

Súvisiace články

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.