Diaľničná križovatka D1/D4: Slovensko musí platiť za niečo, čo nemá

Obchvat D4 je pred spustením do prevádzky, ale nie je prepojený s D1. Po jeho sprevádzkovaní je Slovensko povinné uhrádzať z verejných zdrojov platby za dostupnosť, ale nemáme plnohodnotné prepojenie diaľnic.

KDH na regionálnej i celoštátnej úrovni s rozhorčením vníma škandalózne zanedbanie verejného záujmu pri projekte obchvatu BA a prepojení hlavnej vstupnej tepny do Bratislavy. Na nezodpovednosť a nečinnosť štátneho vedenia doplatia nielen obyvatelia priľahlých obcí Seneckého a Pezinského okresu, ale všetci obyvatelia Slovenska, ktorí prichádzajú do Bratislavy,“ upozorňuje podpredseda KDH Igor Janckulík

Ako ďalej približuje, problém spôsobila nekompetentnosť predchádzajúceho vedenia Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) a ministra dopravy počas vlády Roberta Fica, ale bohužiaľ aj nečinnosť súčasného vedenia. „Štát nedodržal vlastný záväzok dobudovania križovatky D1/D4 do 31. marca 2019. Preto bude platiť tzv. kompenzačné opatrenia, teda pokuty. Nie sme však taká bohatá krajina, aby sme mohli platiť za niečo, čo nemáme!“ zdôrazňuje Janckulík. Zodpovednosť za tento škandál podľa neho nesie bývalý minister financií a dopravy Ján Počiatek, jeho štátny tajomník Viktor Stromček, ako aj manažér tohto PPP projektu.“Tento stav, ktorý by mal trvať 5 rokov (do septembra 2025), je neúnosný. Doslova spôsobuje dopravný kolaps a významne zhoršuje kvalitu života obyvateľov, ekonomiky, financií, miestnych komunikácií, ale aj životného prostredia.

Vyzývame preto ministra dopravy Andreja Doležala a vedenie NDS, aby našli legislatívny spôsob vyhlásenia mimoriadnej situácie strategického významu a mohli transparentne skrátiť proces realizácie prepojenia,
“ apeluje podpredseda kresťanských demokratov. Podľa Janckulíka by zároveň bolo korektné, ak by minister a vedenie NDS, prípadne na úrovni vlády SR, prijali verejný záväzok voči občanom s konkrétnym termínom ukončenia prepojenia D1/D4 – napríklad o 2 roky – v lete 2023. Riešenie záväzku štátu totiž pripravuje už nové vedenie. „V opačnom prípade by mali kompetentní vyvodiť politickú a manažérsku zodpovednosť,“ uzatvára Janckulík. 

Foto: Facebook D4R7

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*