KDH apeluje na vládu, aby spustila reformu a pozvala zdravotníkov späť domov

Bratislava 27. október 2020  Pandémia sa celoplošným testovaním neskončí, už dnes nám pritom chýbajú stovky lekárov a zdravotných sestier. Je najvyšší čas systémovo pozvať tých zo zahraničia, aby sa vrátili domov na Slovensko a pomohli vyhnúť sa najhoršiemu, vyzýva predseda KDH Milan Majerský. Vláda by podľa neho mala predložiť návrh systémovej úpravy podmienok, ktoré by slovenských zdravotníkov motivovali vrátiť sa z cudziny. 

Stojíme pred najťažšími mesiacmi, boj s Covid-19 bude narastať a hrozí, že pacientov nebude mať kto liečiť. Kedy, ak nie dnes, začať seriózne tvoriť vládny plán, ako urýchlene motivovať lekárov a zdravotné sestry, aby neodchádzali do zahraničia a tých v zahraničí, aby sa vrátili pomôcť do rodnej vlasti?“ pýta sa Majerský. Operatívne rozhodnutie zvýšiť odmeny zdravotníkov by podľa neho malo byť sprevádzané systémovou zmenou s dlhodobým účinkom. Pandémia má byť pritom spúšťačom procesu, nie jediným dôvodom návratu.

Mnohí schopní Slováci vyštudujú v zahraničí a ostávajú tam žiť. Zabojujme o nich! Študovali za naše dane a som presvedčený, že sa radi vrátia, ak im Slovensko vytvorí adekvátny priestor,“ zdôrazňuje Majerský s tým, že v týchto pandemických časoch ešte viac vidíme, ako nutne potrebujeme zdravé zdravotníctvo, ktoré má fungujúci systém a dostatok lekárov a zdravotných sestier.

Zdravotná starostlivosť sa nesmie premeniť iba na arénu pre Covid-19. Čo sa stane po celoplošnom testovaní? Ako štát nahradí vyčerpaných a infikovaných zdravotníkov? Nutne potrebujeme zabezpečiť stabilný chod nemocníc a chronickú zdravotnú starostlivosť, aby sekundárne úmrtia neboli vyššie ako na Covid-19,“ uviedol Majerský. 

KDH je podľa neho pripravené pomôcť so schémou podpory zdravotníkov a úpravy ich miezd, ktorej tvorba podľa hnutia v týchto časoch musí začať okamžite a nesmie vznikať pridlho. Vláda by podľa KDH na tento účel mala využiť aj prostriedky z Fondu obnovy a európske fondy, pričom celý proces revitalizácie zdravotníctva by mohol prebehnúť v etapách počas najbližších mesiacov a rokov.

Začnime hneď. Štát musí urobiť všetko pre to, aby občania nemuseli platiť najvyššiu daň. Som si istý, že v týchto časoch, keď je v dôsledku rastúceho náporu a ťažkých skúšok reforme systému prirodzene naklonená veľká časť občanov, k nej môže pri dobrom manažovaní dôjsť odborne, ale zároveň rýchlo,“ uzavrel Majerský. 

Zdieľanie článku

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
viac článkov

Súvisiace články

KDH povedie aj ďalšie dva roky Milan Majerský

Lídrom Kresťanskodemokratického hnutia bude aj počas nasledujúcich dvoch rokov prešovský župan Milan Majerský. Podpredsedami hnutia zostávajú Marián Čaučík, Igor Janckulík a Tomáš Merašický, súčasťou predsedníctva KDH

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.