KDH čaká od vlády riešenie pre záchranárov, hasia kolabujúci systém

Bratislava, 14. december 2021 – Zdravotníci sú preťažení, neraz suplujú vyčerpaných lekárov prvého kontaktu a často na nich stojí život pacienta. Napriek tomu ich a ďalších zdravotníckych pracovníkov náš systém nedokáže patrične ohodnotiť, a to ani v dobe najväčšieho náporu v čase pandémie. Vláda by mala nájsť urýchlené riešenie skôr, než odídu zo Slovenska. Uviedlo to Kresťanskodemokratické hnutie, ktoré podporuje dnešný protest Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov.

Je zvláštnym paradoxom tejto doby, že tí, ktorým by sme dnes mali najviac ďakovať, musia žobrať o podporu, akoby ich táto spoločnosť nielenže nepotrebovala, ale bola dokonca proti nim.
Uprostred pandémie, keď sú zdravotnícki pracovníci – vrátane lekárov, sestier, záchranárov – na kolenách, ich zlý systém a neochota podporiť ich ešte viac zráža k zemi. Kedy inokedy ich dokážeme oceniť, ak nie dnes, keď ich potrebujeme najviac?“ reaguje predseda KDH Milan Majerský.

Kresťanskí demokrati podporujú dnešný celoslovenský protest záchranárov, ktorí majú počas celej dennej služby na vozidlách uviazanú čiernu stužku a o 14:14 sa pripomenú aj sirénami a majákmi. Má ísť o pripomenutie neriešenia podmienok záchranárov, ako aj ich odlivu zo záchraniek a zo Slovenska.

Líder KDH zdôrazňuje, že dlhodobý zlý prístup štátu vyháňa zdravotníckych pracovníkov a medzi nimi aj záchranárov z krajiny, kde majú rodiny a pre záchranu ďalších obetovali enormné množstvo síl. „Namiesto toho, aby malo Slovensko opravu zdravotníckeho systému ako prioritu číslo 1, zdravotníci počúvajú, že v rozpočte na nich nezostalo adekvátne miesto. Nikto z nás sa nechce prepracovať ku dňu, keď tu ľudí nebude mať kto liečiť a je naozaj životne dôležité nezakrývať si pred tým oči,“ upozorňuje Majerský.

KDH pripomína, že ak minister financií našiel takmer 300 miliónov eur na očkovacie poukazy pre seniorov, mal by okamžite nájsť peniaze aj pre vyčerpaných a poddimenzovaných zdravotníkov, ktorí postupne opúšťajú krajinu. Rovnako pri záchranároch hnutie upozorňuje, že štát nielen nerieši ich adekvátne finančné ohodnotenie, ale ani ich nedostatok. „V čase ich nedostatku plánuje vláda dokonca zvyšovať počet staníc Rýchlej zdravotnej pomoci. Otázka je, kto v nich bude pracovať. Štát by sa mal konečne prestať zaoberať vecami a začať sa zaoberať ľuďmi,“ apeluje lekárka a tímlíderka KDH pre zdravotníctvo Monika Kolejáková.

Ako hovorí, od rýchlej a profesionálnej práce záchranárov mnohokrát závisí život pacienta. „Počas pandémie okrem svojej úlohy mnohokrát suplujú v DSS aj v rodinách prácu preťažených lekárov prvého kontaktu. Sú vyčerpaní, domov chodia iba spávať, zato ako prví sú terčom zloby frustrovaných ľudí. V otázke ohodnotenia sú však na chvoste záujmu a to je zvlášť v tejto dobe neakceptovateľné,“ uzatvára Kolejáková s tým, že KDH od vlády očakáva urýchlené riešenie pre záchranárov, ale aj ďalších zdravotníckych pracovníkov.

Zdieľanie článku

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
viac článkov

Súvisiace články

KDH povedie aj ďalšie dva roky Milan Majerský

Lídrom Kresťanskodemokratického hnutia bude aj počas nasledujúcich dvoch rokov prešovský župan Milan Majerský. Podpredsedami hnutia zostávajú Marián Čaučík, Igor Janckulík a Tomáš Merašický, súčasťou predsedníctva KDH

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.