KDH: Mobilné odberové miesta sú pripravené, brzdí ich ministerstvo zdravotníctva

Bratislava, 8. február 2021 – Desiatky samospráv čakajú na možnosť otvoriť mobilné odberové miesta, brzdí ich však samotné Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR). „Viaceré obce majú pripravené miesta a pristavené kontajnery, no testovanie nemôžu spustiť, lebo čakajú na povolenie z MZ SR. Vrcholom všetkého je, že ministerstvo neumožnilo pokračovať v poskytovaní testovania niektorým odberovým miestam, ktoré to úspešne robili doposiaľ,“ upozorňuje lekárka a vysokoškolská profesorka Eva Grey (KDH).

Nová výzva ministerstva zdravotníctva totiž trvá na tom, že odberové miesto musí fungovať aspoň jeden deň cez víkend. „Niektorí poskytovatelia vedia službu poskytnúť cez pracovné dni, ale nedokážu zabezpečiť personál na víkendové služby. Namiesto toho, aby v lokalite fungovalo testovanie päť dní v týždni, teraz pre neochotu ministerstva nebude fungovať vôbec,“ upozornila Eva Grey.

KDH dlhodobo upozorňuje, že nárazové celoplošné testovania antigénovými testami predstavujú zvýšené epidemiologické riziko – zvlášť v čase, keď sa na Slovensku šíri nákazlivejšia a agresívnejšia britská mutácia koronavírusu. „Na druhej strane podporujeme priebežnú možnosť dobrovoľného bezplatného testovania antigénovými testami. Táto umožňuje ľuďom, aby sa dobrovoľne testovali, keď na to majú dôvod: majú obavu, že ich niekto nakazil alebo sa necítia celkom dobre, hoci nemajú klasické príznaky Covid-19. Alebo sa starajú o starú mamu a nechcú ju nakaziť,“ vysvetľuje Eva Grey.

Desiatky samospráv uvítali možnosť poskytnúť svojim obyvateľom takéto mobilné odberové miesto, ktoré by fungovalo nielen počas celoplošných testovacích víkendov, ale dlhodobo počas pracovných dní.

KDH vyzýva ministerstvo zdravotníctva, aby čím skôr schválilo otvorenie mobilných odberových miest, ktoré čakajú na rozhodnutie. Zároveň žiadame ministerstvo, aby umožnilo fungovanie aj odberovým miestam, ktoré vedia plnohodnotne zabezpečiť testovanie iba v pracovných dňoch. Treba robiť veci, ktoré majú zmysel,“ uviedla odborníčka KDH.

Vláda by podľa KDH mala konať zodpovedne a efektívne. „Namiesto plošného testovania miliónov občanov by sa mala sústrediť na reálnu kontrolu zníženia mobility, cielenú kampaň pre seniorov a najohrozenejšie skupiny na podporu dobrovoľného očkovania, ako aj pomoc v podobe bezplatných zdravotných ochranných pomôcok najrizikovejším skupinám,“ doplnila Grey.

KDH ešte koncom januára navrhlo, aby štát rozdal respirátory typu FFP2 najrizikovejším skupinám zdarma a zároveň reguloval ich trhovú cenu tak, aby boli dostupné pre všetkých. „Množstvo starších ľudí žije na vidieku bez prístupu k veľkým obchodným reťazcom a aj keby chceli, nemôžu využiť ich akcie. Zníženie DPH na respirátory navyše nestačí. Musíme im pomôcť. Na rozdiel od vlády sme začali konať, za dva týždne starostovia a dobrovoľníci KDH vďaka množstvu darcov rozdali respirátory takmer 50-tisíc seniorom,“ priblížil predseda KDH Milan Majerský.

Pridávajú sa ďalší starostovia, nezávislí, aj tí z iných politických strán. „Sme radi, že sme ich inšpirovali. Nebojujme. Spájajme sa v prospech ľudí,“ vysvetlil.

KDH podporuje dobrovoľné očkovanie s jednoznačným očkovacím plánom, ako aj testovanie, ale hybridné – teda kombináciu regionálneho testovania v ohniskách nákazy a cieleného testovania mobilnou formou v miestach prirodzeného združovania kolektívov, či už sú to domovy sociálnych služieb, firmy, inštitúcie. „Konajme zmysluplne a zodpovedne. V prospech Slovenska,“ uzavrel Milan Majerský.

Zdieľanie článku

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
viac článkov

Súvisiace články

KDH povedie aj ďalšie dva roky Milan Majerský

Lídrom Kresťanskodemokratického hnutia bude aj počas nasledujúcich dvoch rokov prešovský župan Milan Majerský. Podpredsedami hnutia zostávajú Marián Čaučík, Igor Janckulík a Tomáš Merašický, súčasťou predsedníctva KDH

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.