KDH navrhuje respirátory zdarma pre najrizikovejších, ale aj regulovať ich trhovú cenu

Bratislava, 25. január 2021 – Štát by mal rozdať respirátory typu FFP2 najrizikovejším skupinám zdarma a zároveň regulovať ich trhovú cenu tak, aby boli dostupné pre všetkých. Zvýšili by sme ochranu života, zdravia a viac pomohli hospodárskemu životu Slovenska. Na rozdiel od rôznych experimentov by išlo o účinnú pomoc ľuďom, vyhlásil predseda KDH Milan Majerský.

Kým v iných krajinách štát v boji s pandémiou respirátory rozdáva, u nás sa premiér vysmieva ľuďom, ktorí sa ich snažia zaobstarať za ľudovejšiu cenu. V čase, keď mnohí bojujú o prežitie, by občania mali počuť nielen jeho ospravedlnenie, ale aj dostať respirátory prístupné,“ navrhuje Majerský. „Je úlohou štátu postarať sa o svojich občanov, zvlášť o najzraniteľnejších,“ doplnil.

Podľa KDH by mal štát urobiť tri kroky – bezodkladne zabezpečiť dostatok respirátorov typu FFP2, regulovať ich trhovú cenu na dostupnú pre všetkých a rozdať ich najrizikovejším skupinám zdarma. Následne možno podľa hnutia uvažovať o účinnom opatrení povinného nosenia respirátorov v obchodoch či verejnej doprave po vzore iných krajín ako Nemecko či Rakúsko. Toto opatrenie zvažuje aj Česko.

Potrvá ešte dlhé mesiace, kým očkovaním dosiahneme kolektívnu imunitu. Nosením respirátorov FFP2 môžeme pomôcť prekonať toto obdobie a výrazne prispieť k zníženiu reprodukčného čísla. Tým ďaleko viac otvoríme hospodársky život Slovenska. Ak štát našiel prostriedky na opakované celoplošné testovanie napriek politickej a odbornej nevôli, pomoc so skutočnou zábranou šírenia vírusu v podobe respirátorov nemôže byť problém,“ zdôrazňuje Majerský. Pomôcť distribuovať respirátory občanom by mohli samosprávy, ktoré sa opakovane ukázali ako úspešné pri zabezpečovaní celoplošného testovania. „Všetkým starostom, primátorom, zdravotníkom, miestnym poslancom, pracovníkom samospráv, dobrovoľníkom a celým odberovým tímom patrí obrovské uznanie,“ dodáva Majerský.

KDH naďalej podporuje hybridné testovanie v ohniskách nákazy – teda kombináciu plošného regionálneho a cieleného testovania mobilnou formou v miestach prirodzeného združovania kolektívov (napr. domovy sociálnych služieb, firmy, inštitúcie a podobne). Podľa hnutia je tiež nevyhnutné zrýchliť očkovanie, pričom prehľadný očkovací plán musí sprevádzať konkrétna personálna zodpovednosť. Aktuálna kritická situácia v zdravotníckych zariadeniach, nedostatok zdravotníkov i hrozba straty živobytia veľkých skupín obyvateľstva je podľa hnutia dôsledkom nielen nedostatočného systémového riadenia a komunikácie súčasnej vlády, ale zároveň dedičstvo zlého vládnutia predošlých vlád Smeru-SD.

Zdieľanie článku

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
viac článkov

Súvisiace články

KDH povedie aj ďalšie dva roky Milan Majerský

Lídrom Kresťanskodemokratického hnutia bude aj počas nasledujúcich dvoch rokov prešovský župan Milan Majerský. Podpredsedami hnutia zostávajú Marián Čaučík, Igor Janckulík a Tomáš Merašický, súčasťou predsedníctva KDH

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.