KDH podporuje novelu zákona na pomoc tehotným matkám

Stanovisko KDH k novele zákona o zdravotnej starostlivosti na pomoc tehotným matkám v ťažkej životnej situácii

Na aktuálnej septembrovej schôdzi NR SR sa bude hlasovať o novele zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorej ambíciou je podľa dôvodovej správy “vytvorenie podporných opatrení pre ženu, ktorá zvažuje podanie žiadosti o umelé ukončenie tehotenstva.”
KDH sa dlhodobo vo svojom programe dôrazne a podrobne venuje problematike pomoci tehotným matkám v núdzi a ochrane života. Podľa KDH si ochrana života zaslúži vládny návrh zákona, nie iba poslanecký návrh. Napriek tomu KDH podporuje každú pozitívnu zmenu v tomto smere.

“KDH malo vo volebnom programe prípravu komplexnejšieho zákona “Za život”, ktorého zámer teraz nemôžeme realizovať. Avšak podporujeme všetky rozumné snahy o zlepšenie ochrany života a pomoci tehotným matkám. Preto plne podporujeme aj aktuálny návrh. Keby KDH bolo v parlamente, všetci členovia jeho poslaneckého klubu by hlasovali za túto novelu,” povedal predseda KDH Milan Majerský.

“Považujeme za správne, ak legislatíva podporuje opatrenia v prospech matky, ktoré sú zároveň v prospech života a zdravia jej nenarodeného dieťaťa. Navrhovaná novela aspoň do istej miery napĺňa tento princíp a môže situáciu zlepšiť ,” doplnila MUDr. Monika Kolejáková, členka predsedníctva KDH .

KDH novelu podporuje, avšak niektoré navrhované opatrenia v sociálnej oblasti zamerané na podporu v prípade narodenia ťažko zdravotne znevýhodneného dieťaťa by hnutie riešilo iným načasovaním vyplácania podpory a odporúča ich v druhom čítaní upraviť.

“Okrem opatrení v sociálnej oblasti vítam návrh na zlepšenie poučenia a informovaného súhlasu a zlepšenie zisťovania štatistických údajov o príčinách umelej potratovosti. Kvalitné informácie založené na relevantných dátach sú základným predpokladom k tomu, aby sme následne boli schopní nastaviť skutočne účinnú pomoc. Za dôležité opatrenie pre ochranu najmä mladých žien pred neuváženým potratom považujem aj navrhovaný zákaz reklamy na umelé potraty,” uviedol Marek Michalčík, expert KDH na oblasť ochrany života.

Zdieľanie článku

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
viac článkov

Súvisiace články

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.