KDH žiada nájsť riešenie pre maloobchodné prevádzky a verejné bohoslužby

Bratislava, 22. februára 2021 – KDH žiada nájsť riešenie pre otvorenie maloobchodných prevádzok a obnovenie verejných bohoslužieb. Podmienkou je dodržanie prísnych protipandemických opatrení. Slovensko ako jediné v stredoeurópskom priestore má dlhodobo zavreté kostoly.

Žiadame, aby vláda pred blížiacimi sa Veľkonočnými sviatkami najneskôr od konca marca umožnila veriacim účasť na bohoslužbách a cirkevných obradoch v súlade s prísnymi protipandemickými opatreniami a primeraným obmedzením maximálneho počtu zúčastnených osôb,“ vyhlásil podpredseda KDH Tomáš Merašický.

Kresťanskodemokratické hnutie sa pripája k otvorenému listu, ktorý tento týždeň biskupi adresovali vláde Slovenskej republiky.

Návštevy bohoslužieb a duchovná služba kňazov občanom je dôležitá, veď v čase pandémie ľudia ešte viac potrebujú starostlivosť o svoj duchovný a sociálny rozmer. Žiadame preto, aby vláda našla racionálne riešenie pre verejné bohoslužby s dodržiavaním pravidiel, podobne ako sa to podarilo v iných susedných krajinách, v Rakúsku, v Poľsku či v Česku,” doplnil predseda KDH Milan Majerský.

Podľa hnutia je pre zvládnutie ťaživej situácie, v akej sa dnes aj na Slovensku nachádzame, dôležité pamätať nielen na fyzické, ale aj duchovné a duševné zdravie obyvateľov. Preto hnutie žiada nájsť riešenie aj pre sprístupnenie kultúrnych podujatí.

KDH rovnako navrhuje, aby vláda prehodnotila pravidlá pre maloobchodné prevádzky a umožnila im otvoriť za rovnako prísnych podmienok, aké musia spĺňať veľké supermarkety zahraničných reťazcov. Nariadenia majú byť primerané a nie diskriminačné.

Nepovažujeme súčasné pravidlá na zamedzenie mobility občanov za spravodlivé. Stačí sa pozrieť do preplnených supermarketov, ktoré nikto nekontroluje a v kontraste s drobnými slovenskými podnikateľmi a živnostníkmi, ktorí so svojimi uzatvorenými malými prevádzkami postupne strácajú nádej.

Veľké reťazce neraz predávajú tovar, ktorý nemôžu predávať malí a strední podnikatelia. Nie sme proti tvrdým opatreniam na zamedzenie šírenia vírusu medzi obyvateľmi, ale aby boli racionálne a spravodlivé. Aj malá prevádzka vie lepšie zabezpečiť prísne pravidlá, vrátane počtu osôb v interiéri,“ dodal Merašický. Na súčasnú situáciu podľa neho fatálne doplácajú najmä malí slovenskí podnikatelia.

foto: Glob.sk / Peter Korček

Zdieľanie článku

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
viac článkov

Súvisiace články

KDH žiada vytvorenie ministerstva športu SR

Kresťanskodemokratické hnutie navrhuje zriadiť samostatné ministerstvo športu. Kým vyspelé krajiny si uvedomujú jeho dôležitosť, u nás je šport na chvoste záujmu vlády. Negatívnymi hrozbami sú výpadok

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.