Majerský k opatreniam: Uprednostňovať krčmu pred omšou je neprípustné

Chrániť životy a zdravie ľudí je nevyhnutné a ak sa epidemiologická situácia zhoršuje, prísnejšie opatrenia sú namieste. Ale musia byť logické a citlivé k ľuďom. Niektoré avizované nové opatrenia vlády však takými nie sú. V reakcii na protipandemické nariadenia, ktoré majú platiť od 1. októbra, to uviedol predseda KDH Milan Majerský. 

Opäť zdôrazňujem, že si veľmi vážim obetavú prácu ústredného krízového štábu v snahe zamedziť rizikám spojeným so šírením nového koronavírusu. Niektorým ohláseným opatreniam však chýba primeranosť a proporcionalita a zo spôsobu komunikácie sa zdá, akoby sme boli prekvapení aj druhou vlnou pandémie, hoci sme mali čas pripraviť sa na ňu,“ povedal Majerský. Za veľmi prekvapivé označuje úplný zákaz verejných bohoslužieb, pričom nákupné centrá a bary budú dostupné. 

Uprednostňovať krčmu pred omšou je necitlivé, nerozvážne a neprípustné. Nové ohlásené opatrenia však hovoria aj to, že z dôvodu ochrany zdravia možno pokojne navštíviť zaplnené nákupné centrum či dať si pivo v pohostinstve, ale nemožno ísť na bohoslužbu do veľkej katedrály ani za splnenia prísnych epidemiologických pravidiel,“ kritizuje Majerský s tým, že návrat k osvedčeným pravidlám v kostoloch ako šachovnicové sedenie, dezinfekcia rúk, zvláštne bohoslužby pre seniorov a ďalšie zraniteľné osoby by boli pochopiteľné, na rozdiel od plošného zákazu. 

Zdá sa, akoby sme opatrenia navrhnuté odborníkmi náhle nahrádzali akoby pocitom. Je navyše zarážajúce, že napriek neprimeranosti opatrení s cirkvami o rušení bohoslužieb nik nehovoril. Verím, že navrhnuté nariadenia vláda dôkladne prehodnotí a vedomá si ich dôsledkov pripraví také riešenia, ktoré popri ochrane zdravia budú hájiť aj hlboký ľudský rozmer a ľuďom v ťažkých časoch nevezmú nádej,“ doplnil Majerský. 

Predseda KDH zároveň vyjadril, že prekvapujúci je aj plošný zákaz hromadných kultúrnych a športových podujatí bez ohľadu na veľkosť priestorov či typ podujatia. „Je iné, keď sa 50 ľudí rozptýli v malom kostole alebo vo veľkej katedrále. Iný je koncert vážnej hudby a iná diskotéka. Je rozdiel futbalový zápas v telocvični a na štadióne. Paušálne nariadenia sú nelogické a prirodzene vyvolávajú nespokojnosť verejnosti. Verím však, že vláda pamätá aj na včasnú a efektívnu pomoc tým, ktorých plošné tvrdé opatrenia postihnú,” apeluje Majerský. Líder kresťanských demokratov zároveň ďakuje občanom za doterajšie rešpektovanie nariadení a vyzýva ich k zodpovednému správaniu. 

Zdieľanie článku

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
viac článkov

Súvisiace články

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.