Namiesto ďalšieho celoplošného testovania chráňme zdravotníkov i ľudí premyslenou stratégiou

Bratislava, 14. január 2021 – Zdravotníkov dnes potrebujeme v nemocniciach, ďalšie celoplošné testovanie v avizovanom rozmere je plytvaním ich silami aj financiami, uviedlo KDH s tým, že vzhľadom na ochranu života podporuje aj dobrovoľné očkovanie proti Covid-19. Hnutie za dôležité považuje naďalej rešpektovať všetky opatrenia na zníženie šírenia vírusu, vrátane maximálneho obmedzenia mobility a sociálnych kontaktov. Tie však musia brať ohľad na udržanie ekonomiky. 

Uvedomujeme si extrémnu vyťaženosť zdravotníkov a pomocného personálu, ktorých potrebujeme pri lôžkach chorých, na manažment domácej liečby a odborné usmerňovanie obyvateľstva v napätej situácii. Apelujeme podporiť také cielené a indikované testovacie stratégie, ktoré umožnia ochrániť kolektívy zamestnancov aj rodín od nákazy s čo najmenším ďalším zaťažením zdravotníkov,“ uviedla tímlíderka KDH pre zdravotníctvo Monika Kolejáková s tým, že KDH odmieta ďalšie celoplošné testovanie obyvateľstva „V avizovanom formáte ho považujeme za plytvanie financiami, ľuďmi, a zvlášť zdravotníkmi, ktorých potrebujeme v nemocniciach,“ dodáva Kolejáková.

KDH podporuje ochranu života vo všetkých fázach, preto podporuje aj ochranu zdravia obyvateľov vo forme očkovania proti Covid-19. „Zároveň žiadame vládu, aby poskytla maximálnu súčinnosť pri urýchlení očkovania, jasne kvantifikovala a časovo rozplánovala zabezpečenie dobrovoľného očkovania populácie, neprenechávala to na preťažené nemocnice a aktívne hľadala personálne zdroje mimo zdravotníctva,“ zdôrazňuje Kolejáková.

KDH sa tiež stotožňuje so snahou všetkými dostupnými legálnymi opatreniami znížiť šírenie vírusu, aj za cenu obmedzenia pohybu, nariadenia karantény, ale s maximálnym ohľadom na udržanie ekonomiky a finančnou podporou ohrozených odvetví. Aby bolo Slovensko sebestačné, KDH vyzýva podporiť domáci vývoj a výrobu testov s jednoduchšou technikou odberu.

Je mimoriadne dôležité, aby si súčasná vládna koalícia nevytvárala fiktívnych nepriateľov, ale podporovala spoluprácu. Iba spoločným úsilím zdoláme túto ťažkú skúšku pre celé Slovensko a celý svet,“ podčiarkuje Kolejáková. Rovnako ako je nevyhnutná dôvera medzi lekárom a pacientom pri liečbe, je podľa KDH pre zvládnutie aktuálnej kritickej situácie kľúčová dôvera medzi občanmi, čelnými predstaviteľmi štátu a prizvanými odborníkmi.

Zdieľanie článku

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
viac článkov

Súvisiace články

KDH povedie aj ďalšie dva roky Milan Majerský

Lídrom Kresťanskodemokratického hnutia bude aj počas nasledujúcich dvoch rokov prešovský župan Milan Majerský. Podpredsedami hnutia zostávajú Marián Čaučík, Igor Janckulík a Tomáš Merašický, súčasťou predsedníctva KDH

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.