KDH vláde: Napätie na školách rastie, namiesto zbytočnej debaty treba učiť

Bratislava, 2. december 2020 – Napriek vážnemu pandemickému stavu nemožno vypnúť školstvo. Výučba na diaľku je pritom len neplnohodnotná a zaťažuje tak učiteľov, ako aj rodičov a žiakov. Namiesto zmysluplného riešenia však vláda hádkami a zahmlievaním zvyšuje napätie, ktoré vo vzdelávaní a výchove budúcich generácií určite nepomôžu. Uviedol to odborník na školstvo a člen predsedníctva KDH Martin Šmilňák, ktorý vláde odporúča tri kroky.

Po prvé, vláda musí komunikovať na rovinu. Nie je možné dať verejnosti v jeden deň nádej na otvorenie škôl, na druhý to poprieť a teraz dať nejaké polovičaté riešenie-neriešenie. Vláda tým zvyšuje napätie a hrozbu, že pohár trpezlivosti môže pretiecť. KDH dlhodobo upozorňuje, že potrebujeme ucelený pademický plán. Nemôžu na koaličné nezhody doplácať žiaci a študenti,“ upozorňuje Šmilňák.

Po druhé, školy podľa neho robia, čo môžu – zlepšujú sa v online vzdelávaní a spolu so žiakmi a študentmi robia pokroky. „Nutne sa však v školách potrebujeme aspoň na chvíľu a aspoň v malých skupinách stretnúť so žiakmi a študentmi. Musíme si overiť, či to robíme správne, ako sú na tom maturanti, deviataci pred prijímacími skúškami. Odborné školy zasa potrebujú overiť praktické zručnosti,“ zdôrazňuje Šmilňák, ktorý je riaditeľom spojenej školy, v ktorej riadi základnú školu, bilingválne gymnázium a základnú umeleckú školu.

Po tretie, školy sú podľa neho pripravené odstrániť alebo minimalizovať riziká, ale nie sú pripravené byť obeťou nejednotnej komunikácie vlády a zbytočných podmienok, ktoré nedokážu realizovať. „Je čas prestať sa hádať a začať hľadať reálne riešenie toho, čo sa v rámci možností dá, nie toho, čo sa nedá pre návrat do škôl realizovať. Vláda je zodpovedná za to, že s odborníkmi riešenie nájde, učitelia za to, ako v rámci obmedzení čo najlepšie učiť. Racionálna vzájomná komunikácia namiesto politického súboja je to, čím najviac pomôžeme deťom, od ktorých raz budeme očakávať, že dokážu zvládať aj náročné životné situácie, v akej sa nachádzame aj dnes,“ uzavrel Šmilňák.

Zdieľanie článku

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
viac článkov

Súvisiace články

KDH žiada vytvorenie ministerstva športu SR

Kresťanskodemokratické hnutie navrhuje zriadiť samostatné ministerstvo športu. Kým vyspelé krajiny si uvedomujú jeho dôležitosť, u nás je šport na chvoste záujmu vlády. Negatívnymi hrozbami sú výpadok

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.