Novela zákona o štátnej službe je veľké sklamanie vlády, nemala ani vzniknúť

Bratislava, 23. január 2021 – Novela zákona, ktorá má umožniť odvolanie a vymenovanie vedúcich odborov okresných úradov (OÚ), je veľké sklamanie. Tvrdí to KDH, pričom oceňuje, že vláda novelu stiahla.

“Voliči hnutia OĽaNO, ktorí po voľbách očakávali zmenu štýlu vládnutia a vyššiu transparentnosť, boli oklamaní. Namiesto transparentných výberových konaní odborníkov v úradoch sme svedkami politických nominácií,” uviedol podpredseda KDH Tomáš Merašický. Vládne hnutie OĽaNO podľa neho nezvládlo už výmenu prednostov okresných úradov a teraz v téme štátnej správy prišlo s ďalším zlyhaním.

KDH upozorňuje, že podľa pripravovanej novely by mohol prednosta zneužiť svoje postavenie na presadzovanie svojich záujmov. Vedúci odboru by bol opäť vo výkone verejného záujmu, a teda prednosta by ho mohol kedykoľvek odvolať.

“Celé roky terajší pán premiér sľuboval očistu politiky a odpolitizovanie štátnej správy. Po voľbách však už tvrdil, že jediná politická funkcia na okresnom úrade bude prednosta a do pol roka sľúbil tranparentné výberové konanie. A teraz jeho poslanci pripravili novelu, kde by OĽANO mohlo vymeniť všetkých vedúcich odborov svojimi politickými nominantmi. Takáto plošná výmena na okresných úradoch bola naposledy urobená za čias mečiarizmu,” zdôraznil podpredseda KDH Igor Janckulík.

V dôvodovej správe návrhu zákona o štátnej službe je presadzovaná myšlienka podporiť mladých ľudí v štátnej službe. KDH víta zámer zlepšiť im perspektívu a rýchlosť odborného rastu. „Avšak nie je v poriadku, aby pozíciu vedúceho odboru zastávali ľudia bez odborného prehľadu a riadiacich skúseností, ktorých jedinou charakteristikou bude lojalita tej správnej strane,“ zdôraznil Janckulík.

KDH víta, že uvedená novela bola stiahnutá, avšak podľa hnutia nemala ani vzniknúť. Uvedená situácia ukazuje na nepripravenosť súčasnej koalície spravovať veci verejné nielen v oblasti zápasu s pandémiou, ale aj v iných oblastiach. KDH si uvedomuje, že uskutočniť nápravu po vládach Smeru a jeho ľudí je náročná úloha, ale nie je možné ospravedlňovať ju amaterizmom či dokonca využívaním na politické mocenské ciele. “KDH vždy zastávalo a vie ponúknuť konštruktívny spôsob vládnutia v prospech spoločného dobra,” uzavrel Merašický.

Zdieľanie článku

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
viac článkov

Súvisiace články

KDH žiada vytvorenie ministerstva športu SR

Kresťanskodemokratické hnutie navrhuje zriadiť samostatné ministerstvo športu. Kým vyspelé krajiny si uvedomujú jeho dôležitosť, u nás je šport na chvoste záujmu vlády. Negatívnymi hrozbami sú výpadok

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.