Podľa novely obstaráme síce rýchlejšie, ale zvyšuje sa riziko zneužitia

Bratislava, 6. január 2021 – Takýto chaotický materiál, ktorý nemá podporu koaličných partnerov, ani odbornej obce, nemal byť ani len predložený na pripomienkové konanie. Nejde o žiadnu revolúciu vo verejnom obstarávaní, ale o opakovaný dôkaz  neprofesionality jeho predkladateľa, ako aj ďalší príklad hazardovania niektorých vládnych predstaviteľov s dôverou verejnosti, ktorá si vo voľbách želela skutočnú  zmenu pomerov. Uviedlo to KDH k aktuálne navrhovanej novele zákona o verejnom obstarávaní od vicepremiéra Štefana Holého.

Tá podľa hnutia spôsobí, že absolútna väčšina štátnych a samosprávnych nákupov už nebude regulovaná zákonnou úpravou verejného obstarávania. Novela tiež podľa KDH oslabí kompetencie Úradu pre verejné obstarávanie, ktorý pôsobí ako nezávislý odborný garant pre oblasť verejného obstarávania.
„Vítam snahu novely zrýchliť proces verejného obstarávania, čo určite potrebujeme. Avšak nemôže to byť na úkor kontrolných mechanizmov a vysokého rizika zneužitia. Napríklad zrušením tzv. podlimitných zákaziek v prípade stavebných prác, ktoré sa budú zadávať mimo procesu verejného obstarávania, pokiaľ spadajú do kategórie zákaziek do 5,35 mil. eur,” zdôrazňuje predseda KDH Milan Majerský.

Zrušenie podlimitných zákaziek na tovary a služby bežne dostupné na trhu bude znamenať, že tieto už nebude potrebné obstarávať ani len prostredníctvom elektronického trhoviska, ktoré sa ukázalo ako efektívne a rýchle riešenie predovšetkým pri takýchto nákupoch. „Kapitola vládneho programu týkajúca sa verejných nákupov je uvedená heslom „Obstarávanie – transparentne, jednoducho, bez kradnutia“. Aktuálne je však namieste obava, že avizované zmeny síce môžu priniesť zjednodušenie procesu, rozhodne však nepôsobia smerom k transparentnosti či limitovaniu korupcie a zlodejiny,” uviedol Rastislav Mráz z KDH.

O stiahnutie novely zákona o verejnom obstarávaní z legislatívneho procesu už jej autora požiadal aj predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák. Podľa zásadnej pripomienky Generálnej prokuratúry (GP) úrad vicepremiéra nemá kompetenciu predkladať takéto legislatívne zmeny. Návrh novely zákona o verejnom obstarávaní však nekritizuje len ÚVO a GP. Koaličný poslanec Miroslav Kollár (Za ľudí) uviedol, že súčasný návrh nepodporí a v prípade jeho schválenia zváži zotrvanie vo svojej funkcii.

Zdieľanie článku

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
viac článkov

Súvisiace články

KDH žiada vytvorenie ministerstva športu SR

Kresťanskodemokratické hnutie navrhuje zriadiť samostatné ministerstvo športu. Kým vyspelé krajiny si uvedomujú jeho dôležitosť, u nás je šport na chvoste záujmu vlády. Negatívnymi hrozbami sú výpadok

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.