Slovensko si nevšíma európske miliardy na boj proti rakovine

Slovensko popri problémoch s pandémiou necháva ležať na stole miliardy eur z Európskej únie, ktoré by mohlo použiť na prevenciu a liečbu onkologických ochorení. Na účel včasného zachytenia onkologických ochorení či diagnostiku boli vyčlenené celkovo 4 miliardy eur. Ale ministerstvo zdravotníctva ako sprostredkovateľ medzi predkladateľmi a EÚ doteraz nereflektovalo a nevytvorilo žiadne podporné aktivity. Upozornila na to tímlíderka KDH pre zdravotníctvo Monika Kolejáková.

 Rakovina u nás ročne zabije takmer 14 000 ľudí. Slovensko je v rámci EÚ v úmrtnosti na onkologické ochorenia siedmou najhoršou krajinou (podľa údajov z roku 2019). ,,Je to alarmujúce, a štát sa preto musí zapojiť do prevencie a skríningu, napríklad pozývaním na vyšetrenia či sankcionovaním ľudí, ak tieto vyšetrenia odignorujú,“ apeluje Kolejáková. Mnohé projekty na Slovensku už fungujú na zlepšenie života a podpory rodín postihnutých týmto ochorením cez neziskové organizácie ,,Stačí len požiadať o podporu zaslaním daného projektu, čo je úlohou ministerstva zdravotníctva. Musíme reagovať rýchlo, pretože tu platí, že prví berú všetko,“ vysvetľuje členka predsedníctva KDH.

Monika Kolejáková – členka Predsedníctva KDH


Na karcinóm prsníka ochorie na Slovensku ročne 3500 žien, karcinóm pľúc predstavuje asi 15 percent všetkých novodiagnostikovaných pľúcnych nádorov, čo sa v súčasnosti považuje najmä za ochorenie fajčiarov. ,,Je nevyhnutné prijať nekomplikované a účinné dlhodobé programy pre celú populáciu bez ohľadu na politické tričko, ktoré zmenia celkový pohľad ľudí na spôsob života či životosprávu,“ uzatvára Kolejáková.

Zdieľanie článku

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
viac článkov

Súvisiace články

KDH povedie aj ďalšie dva roky Milan Majerský

Lídrom Kresťanskodemokratického hnutia bude aj počas nasledujúcich dvoch rokov prešovský župan Milan Majerský. Podpredsedami hnutia zostávajú Marián Čaučík, Igor Janckulík a Tomáš Merašický, súčasťou predsedníctva KDH

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.