Štát musí urýchlene riešiť dostupnosť materských škôl pre všetky deti

Bratislava, 15. október 2020 – Každé dieťa by malo mať možnosť vzdelávania v materskej škole. Ministerstvo školstva musí urýchlene hľadať nástroje na odstránenie finančných a fyzických bariér, ktoré tomu dnes bránia. Uviedlo to KDH v reakcii na slová ministra školstva Branislava Gröhlinga, ktorý potvrdil, že od roku 2021 bude platiť povinná predškolská výchova pre deti od 5 rokov.

Mnohé rodiny už dnes majú problém s vysokými výdavkami na materské školy. Prijatím novely, ktorá je zameraná v prvom rade na deti z menej podnetného prostredia, sa tento problém nerieši. Štát by mal hľadať možnosti, ako zabezpečiť dostupnosť výchovy a vzdelávania pre všetky deti, a tak im zlepšiť ich štartovaciu pozíciu,“ vyzýva predseda KDH Milan Majerský. Tým, ktorí sú odkázaní na pomoc štátu, by podľa neho štát mal uhradiť školné či stravné.

Veľkým problémom v mnohých častiach Slovenska je stále aj geografická dostupnosť materských škôl. „Rodinám na Slovensku by viac pomohlo, keby štát podporil zvyšovanie kapacít v materských školách, ako úvahy o zásahu do práv rodičov slobodne vychovávať svoje deti v predprimárnom veku. Úlohou štátu je zabezpečiť miesto v škôlke pre všetkých, ktorí to potrebujú,“ tvrdí Majerský. 

Mnohým rodičom vyhovuje starať sa o deti v domácom prostredí, a tak ich pripraviť na školskú dochádzku. „Štát by mal dbať na najlepší záujem dieťaťa a podporovať mamy a otcov, ktorí môžu, chcú a vedia pripravovať dieťa doma,“ uzatvára Milan Majerský.  

Zdieľanie článku

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
viac článkov

Súvisiace články

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.