Vláda musí manažovať boj s pandémiou, nie nepodstatné konflikty

Bratislava, 12. december 2020 – Vláda mala dosť času pripraviť rezervné nemocničné priestory, urobiť všetko pre dostatok zdravotníkov a ich ohodnotenie, ale namiesto rozvážneho a jasného plánu iba neustále menila pravidlá. Konštruktívne návrhy prichádzali neustále, neboli však prijaté s pochopením a dnes sa rútime do veľmi ťažkej doby, ale stále je čas vyhnúť sa najhoršiemu, tvrdí KDH.

 

Zložité časy potrebujú jasný plán. V dôsledku pandémie a absencie vládneho plánu sa ľudia dostávajú do existenčných problémov, v ktorých je lockdown len ich prehĺbením. Vláda premrhala veľa príležitostí na zlepšenie situácie a je čas, aby konečne ukázala a prijala dlhodobejší plán, ktorý dnes už aspoň zmierni dopady a zachráni, čo sa zachrániť dá,“ uviedol predseda KDH Milan Majerský.

Už mesiace zdôrazňujeme potrebu pripraviť rezervné nemocničné priestory, dôsledne aplikovať hybridné testovanie, dôkladné trasovanie, zabezpečiť stabilný chod nemocníc či chronickej zdravotnej starostlivosti, aby sekundárne úmrtia neboli vyššie ako na Covid-19. Prečo sa to stále nestalo?“ apeluje Majerský. Ako zdôraznil, KDH okrem iného opakovane vyzýva vládu, aby predložila seriózny návrh, ako urýchlene vytvoriť podmienky pre lekárov a zdravotné sestry, aby neodchádzali do zahraničia a tí, ktorí sa chcú vrátiť domov, sa vrátiť mohli.

Zdravotníci musia byť podľa KDH nielen adekvátne zaplatení, ale kľúčová je systémová zmena, ktorá pomôže vyvarovať sa podobným situáciám v budúcnosti. Podľa KDH sa pri systémovej podpore nesmie zabúdať ani na pracovníkov a poskytovateľov sociálnych služieb, ktorých miesto nielen v boji s pandémiou je nezastupiteľné.

Hnutie zároveň zdôrazňuje, že hoci štát nemôže za vznik pandémie, musí byť schopný pomôcť podnikateľom, zástupcom gastropriemyslu, kultúry, športu a ďalších odvetví, ktorých živobytie je ohrozené, zvládnuť toto kritické obdobie. „Tu sa hrá o hodiny, nie o týždne, stále väčšie množstvo rodín sa dostáva do neriešiteľnej situácie. Na riešenie potrebujeme odborný prístup a snahu hľadať možnosti, nie dôvody,“ uviedol Majerský.

Vláda by sa mala viac riadiť odporučeniami nielen vedcov, ale tiež krízových manažérov, ktorí dokážu pomôcť pri nastavovaní priorít procesu. KDH tiež upozorňuje, že ľudia sú unavení z neustále meniacich sa pravidiel a potrebujú vidieť svetlo na konci tunela v podobe uveriteľného plánu, na ktorom sa dokáže koalícia zjednotiť s odborníkmi. „Hádky koaličných partnerov určite nepomôžu dostať sa zo slepej uličky, jedinou cestou je zomknúť sa a spolupracovať,“ upozorňuje Majerský.

KDH v súvislosti s pandemickými opatreniami vlády dlhodobo upozorňuje na riziká a ponúka konštruktívne návrhy. Hnutie naďalej apeluje na zodpovednosť občanov, ktorá je napriek rastúcej nespokojnosti kľúčovou pre zvládnutie kritickej situácie.

Zdieľanie článku

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
viac článkov

Súvisiace články

KDH žiada vytvorenie ministerstva športu SR

Kresťanskodemokratické hnutie navrhuje zriadiť samostatné ministerstvo športu. Kým vyspelé krajiny si uvedomujú jeho dôležitosť, u nás je šport na chvoste záujmu vlády. Negatívnymi hrozbami sú výpadok

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.