Vláda zabudla na medikov, ani šiestakom neumožnila lekársku prax

Bratislava, 10. február 2021 – Je neuveriteľné, že uprostred pandémie a krízy v zdravotníctve nemôžu medici v poslednom ročníku štúdia absolvovať lekársku prax. Táto im bude citeľne chýbať, keď o pár mesiacov nastúpia do ostrej lekárskej služby. V záujme ochrany zdravia a životov občanov žiadame o okamžitú nápravu. Upozorňuje Kresťanskodemokratické hnutie.

Medicína sa nedá naučiť iba z kníh na diaľku. Napriek tomu majú medici v poslednom ročníku, ktorí budú od septembra azda pracovať v našich nemocniciach, znemožnený prístup k adekvátnemu vzdelaniu,“ vyhlásila tímlíderka KDH pre zdravotníctvo Monika Kolejáková. Na základe platných nariadení totiž vláda SR nevytvorila podmienky na prezenčnú výučbu na vysokých školách. Výnimky udelené rektorom na prezenčnú výučbu a návrat do ubytovacieho zariadenia sa v súčasnosti uplatniť nemôžu. Na dištančnú výučbu museli prejsť aj budúci lekári.

Medik sa musí naučiť aj správnemu spôsobu ochrany zdravia seba a pacienta, ale aj to, že dobro pacienta je pre lekára vyšší princíp ako jeho vlastné. Spolu s výkonom praxe sa to dá nadobudnúť iba v kontakte s realitou a príkladom práce skúsených kolegov, nie poučkami z kníh či videonávodmi,“ zdôrazňuje Kolejáková. Neumožnenie štúdia budúcim lekárom považuje za veľké zlyhanie, zvlášť v krízovej situácii, ktorej dnes čelí spoločnosť.

KDH apeluje, že uprostred boja s pandémiou si nemôžeme dovoliť nevyužiť každú príležitosť na zabezpečenie kvalitnej zdravotnej starostlivosti. „Pandémia sa celoplošnými testovaniami nekončí, už dnes nám pritom chýbajú stovky lekárov a zdravotných sestier. Namiesto toho, aby štát začal systémovo motivovať lekárov a adekvátne sa im odvďačil za obdivuhodné nasadenie nielen v období Covid-19, teraz ich nasledovníkom neumožní ani riadne sa pripraviť do služby,“ uviedol predseda KDH Milan Majerský.

„S nádejou sa pritom pozeráme na budúcich lekárov a zdravotníkov a veríme, že sa rozhodnú zostať na Slovensku. V prvom rade im však musíme umožniť stať sa dobrými lekármi, čo sa bez praxe nedá,“ uviedol predseda KDH Milan Majerský s tým, že v pandemických časoch ešte viac vidíme, ako nutne potrebujeme zdravé zdravotníctvo, ktoré má fungujúci systém a dostatok lekárov a zdravotných sestier.

Zdieľanie článku

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
viac článkov

Súvisiace články

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.