Výzvy roku 2021 sa nekončia zvládnutím pandémie

(Komentár pre Denník SME)

Najmä v súčasnej kríze si viac ako inokedy uvedomujeme, že sa z nej dostaneme len európskou spoluprácou.

Osobne si najviac želám, aby bol 2021 rokom, v ktorom porazíme pandémiu. Je zrejmé, že vo vakcinácii máme silný nástroj a je len a len na nás, ako ho využiť. Očakávam teraz jasný plán očkovania a zreteľné informácie pre ľudí, kde a kedy sa budú môcť dať zaočkovať.

Tak ako bola pri výskume, vývoji a distribúcii vakcíny dôležitá úloha európskych inštitúcií, tak je teraz pri očkovaní nezastupiteľná úloha národnej exekutívy.

Dúfam, že pri všetkých protipandemických opatreniach bude tento rok viac poriadku ako chaosu a že ich dodržiavanie prispeje k ochrane zdravia ľudí.

Odvaha na reformy

Nastavenie ekonomickej obnovy bude kľúčovou výzvou roka. V tejto úlohe je osobitne dôležité použitie Fondu obnovy. Nesmieme pritom však zabúdať, že pri vybudovaní a zveľaďovaní infraštruktúry sú to potrebné reformy, ktoré sú podstatou zmeny a transformácie ekonomiky.

A na reformy treba znalosť a politickú odvahu, nielen infraštruktúru.

Slovensko bude mať k dispozícii doteraz nevídaný objem európskych zdrojov a ročne môžeme čerpať až päťnásobne viac ako po minulé roky. Aby boli využité účelne a načas (po uplynulých rokoch môžeme povedať aj – aby boli vôbec využité), na to potrebujeme aspoň také zásadné zmeny, aké sa dejú v bezpečnostných štruktúrach.

Šanca na využitie týchto zdrojov sa už nebude opakovať.

“O potrebnej reforme vzdelávania sa u nás pomerne veľa hovorí, ale o to menej koná.„

Malí potrebujú viac pomoci

Žijeme v digitálnej ére a pandémia to ešte viac zdôraznila. Oblasť digitalizácie bude podstatne rozhodovať aj o našom úspechu či neúspechu.

Týka sa to odstraňovania digitálnej chudoby, zlepšenia digitálnej infraštruktúry i digitálnych zručností.

V oblasti legislatívy bude tento rok zásadný najmä pre práce na európskej úrovni na príslušných kľúčových pravidlách ako Digital Services Act a Digital Markets Act a pravidiel pre umelú inteligenciu. Bude sa to týkať nielen poskytovania digitálnych služieb, ale aj dezinformácií a kybernetickej bezpečnosti.

Pri ekonomických riešeniach je dôležité mať na zreteli postavenie malých podnikateľov, ktorí tvoria najviac pracovných miest.

Keďže tisíce z nich boli významne postihnutí pandémiou, práve oni potrebujú značnú pomoc (len v oblasti cestovného ruchu a gastroprevádzok je u nás naviazaných stotisíc pracovných miest).

O to významnejšie bude zlepšovanie prístupu k finančným zdrojom, zjednodušovanie prostredia a znižovanie administratívy.

O potrebnej reforme vzdelávania sa u nás pomerne veľa hovorí, ale o to menej koná. Preto zostáva stále výzvou a dúfajme, že sa v tomto roku z nej podarí niečo zrealizovať. Vieme, že od zlepšenia úrovne školstva bude životná úroveň závisieť čoraz viac.

Celoeurópske úlohy

Prirodzenou odpoveďou na všetky dnešné výzvy je posilnenie európskej spolupráce v prvom pobrexitovom roku. A keďže tento rok bude aj prvým s dôrazom na dodržiavanie pravidiel právneho štátu pri čerpaní európskych zdrojov, dá sa očakávať ich prísnejšia finančná kontrola.

Popri zlepšovaní environmentálnych štandardov potrebujeme pokročiť aj v dokončení spoločného európskeho trhu a aj v energetickej a kapitálovej únii. Najmä v súčasnej kríze si viac ako inokedy uvedomujeme, že sa z nej dostaneme len európskou spoluprácou a spoločnými riešeniami. Majme na pamäti túto výzvu nielen tento rok.

Želajme si, aby sme tento rok pokročili vo všetkých výzvach.

Zdieľanie článku

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
viac článkov

Súvisiace články

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.