KDH oceňuje úsilie vlády, aby sa výdavky na energie v roku 2023 nezvyšovali podľa trhových cien, ale aby sa udržali na prijateľnej úrovni. Zároveň však nesúhlasí s riešením, s ktorým prišla, lebo ohrozuje finančné zdravie štátu a trčí z neho populizmus strán menšinovej vládnej koalície. V súvislosti s dnešným predstavením vlády na pomoc domácnostiam to vyhlásilo Kresťanskodemokratické hnutie.
Budúci rok majú podľa vládneho uznesenia ostať ceny elektriny pre domácnosti na úrovni roka 2022 a ceny zemného plynu a tepla sa majú zvýšiť o 15 percent.
,,V čase nebývalo vysokých cien energií vyvolaných vonkajšími vplyvmi je povinnosťou vlády kompenzovať zvýšené výdavky pre domácnosti v roku 2023. Ak by sa išlo podľa štandardného regulačného vzorca, nárasty by boli o 80 až 380 percent vyššie. Je zrejmé, že rozdiel bude musieť niekto zaplatiť,“ upozorňuje ekonomický expert a člen vedenia KDH Jozef Hajko.
Vláda však podľa neho nepredkladá žiadnu analýzu dosahov, zverejnila len dve strohé čísla, z ktorých nie je zrejmé, čo to bude pre štátny rozpočet a potom v budúcnosti aj pre peňaženky obyvateľov znamenať. ,,Zo zverejneného materiálu vyplýva, že vláda chce na kompenzáciu minúť v budúcom roku 1,7 miliardy eur. Pritom jedným dychom ústami predsedu vlády a ministra financií hovorí, že domácnosti vďaka jej prístupu ušetria až 6 miliárd eur. Nie je zrejmé, odkiaľ prídu viac ako 4 miliardy eur,“ približuje Hajko, podľa ktorého sa vláda iba odvoláva na to, že Slovenské elektrárne sa už dávnejšie zaviazali predávať budúci rok domácnostiam elektrinu za pevne stanovené nízke ceny.
Podľa kresťanských demokratov je takýto prístup nezodpovedný a vyvoláva obavy, či sa k lacným energiám dostanú v potrebnom množstve všetky domácnosti. Napokon môže aktivita vlády vyznieť iba ako planý sľub.
Ak sa aj podarí naplniť zámer vlády, neznamená to vyriešenie problému s vysokými cenami energií. Ten sa iba presunie do ďalšieho obdobia. ,,Už takto o rok bude musieť vláda – nech už bude akákoľvek – odpovedať na otázku, ako a za aké peniaze udrží ďalej regulované ceny energií na nízkom strope. Dnes si túto otázku nekladie, lebo populizmus je vládnym stranám bližší ako zodpovednosť. Účet za nízko udržiavané ceny energií bude musieť raz niekto zaplatiť, zvezie sa to na plecia všetkých daňových poplatníkov, aj tých najchudobnejších,“ upozorňuje ekonomický expert KDH.
,,Tento rok sme viackrát vyzývali vládu, aby sa sústredila na masívnu, nielen okrajovú podporu pri znižovaní energetickej náročnosti domov. Takáto pomoc je výhodná pre obyvateľov i pre celú republiku. Na jednej strane zníži účty domácností za energie, na druhej strane zvýši bezpečnosť Slovenska, ktoré je stále mimoriadne závislé od dovozu ropy a zemného plynu zo zahraničia,“ dodáva Hajko.
KDH už viac ako rok vyzýva vládu, aby prijala riešenie, ktoré poskytne pomoc adresne, aby ju dostali v prvom rade tí, čo si vlastnými silami nedokážu poradiť. Ak by sme mali zákon o energetickej chudobe, potom by vláda cielene mohla pomáhať slabším domácnostiam, a nie plošne všetkým, i tým, čo dokážu bez väčších dosahov uniesť bremeno vysokých cien energií. Takéto riešene by bolo sociálne spravodlivé a oveľa menej by zaťažilo štátne financie, ktoré sú dnes aj bez tohto v žalostnom stave.
Sme členmi Európskej ľudovej strany
We are members of European People’s Party