Vláda chce opäť mimovládkam zobrať možnosť získať 2% z daní

Poslankyňa KDH Martina Holečková a podpredseda KDH Marián Čaučík varujú, že Inštitút sociálnej demokracie, ktorý je prepojený na stranu Hlas, navrhol zrušiť firmám možnosť darovať dve percentá dane. Inštitút odhadol, že by takto štát mohol ročne získať 30 až 50 miliónov eur a tie by ministerstvo práve mohlo prerozdeľovať tým, čo to potrebujú. Holečková zároveň pripomína, že nejde o prvý pokus strany Hlas zobrať mimovládnym organizáciám možnosť získať 2% z daní, keďže s podobným návrhom už prišiel minister Tomáš na jeseň 2023. Vtedy sa to však týkalo daní fyzických osôb. 

,,Posadnutosť predstaviteľov vládnej koalície mimovládnym organizáciami je naozaj neuveriteľná. Od začiatku vládnutia totiž strany Smer, Hlas a SNS na mimovládne organizácie systematicky útočia a snažia sa im sťažovať prácu. Najprv minister Tomáš chcel mimovládnym organizáciám obmedziť príjem 2% z daní od fyzických osôb a teraz inštitút napojený na stranu Hlas navrhuje zrušiť túto možnosť aj pre firmy. Medzitým ešte poslanci za Smer, Hlas a SNS na mimovládne organizácie systematicky útočia a snažia sa im sťažovať prácu. Najprv minister Tomáš chcel mimovládnym organizáciám obmedziť príjem 2% z daní od fyzických osôb a teraz inštitút napojený na stranu Hlas navrhuje zrušiť túto možnosť aj pre firmy a poslanci za SNS navrhli označovať mimovládne organizácie za zahraničných agentov, čo by znamenalo porušenie európskeho práva a to, že by Slovensko prišlo o eurofondy. Mimovládne organizácie majú v našej spoločnosti nezastupiteľné miesto a v mnohých oblastiach suplujú štát. Starajú sa, napríklad, o deti so zdravotným znevýhodnením, pomáhajú jednorodičovským domácnostiam alebo seniorom či chorým. Žiaľ, táto vládna koalícia namiesto toho, aby mimovládne organizácie ocenila za ich činnosť, tak im ešte hádže polená pod nohy,” hovoríposlankyňa KDH a odborníčka na sociálnu oblasť Martina HOLEČKOVÁ. 

Marián Čaučík, podpredseda KDH:

,,Mimovládne organizácie si v každej krajine vážia a vlády sa snažia o partnerský prístup k nim, na komunálnej, regionálnej aj celoštátnej úrovni, a zúčastňujú sa aj na tvorbe vládnych politík. Na Slovensku sú na vedľajšej koľaji a vďaka neférovej kampani niektorých politických strán ich považujeme za nepriateľov. Opakovane prichádzajú pokusy na obmedzovanie ich podpory – či v grantových schémach jednotlivých ministerstiev alebo pri možnom obmedzení asignácie 2% dane. Je to veľmi nešťastné. Vyzývame vládu, aby akékoľvek kroky smerujúce k úprave prostredia pre fungovanie mimovládnych organizácií robili transparentne a v dialógu s tými, ktorých sa to týka.“


Holečková tiež poukazuje na to, kto konkrétne stojí za Inštitútom sociálnej demokracie. ,,V dozornej rade tohto inštitútu pôsobia šéf strany Hlas Matúš Šutaj Eštok a prezident Peter Pellegrini. Programovým riaditeľom je zas štátny tajomník ministerstva hospodárstva Kamil Šaško. Naozaj si neviem predstaviť, ako nadstranícky chce pôsobiť Peter Pellegrini vo funkcii prezidenta, keď stále figuruje v orgánoch inštitútu, ktorý otvorene podporuje vládu a je napojený na stranu Hlas. Bolo by preto fér, keby sa Peter Pellegrini tejto svojej pozície v Inštitúte sociálnej demokracie vzdal,”dodáva Holečková.

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*