Podľa KDH súčasný ústretový daňový bonus na dieťa v prospech rodín nesmie ísť na úkor kolabovania samospráv. Z údajov, ktoré pre kresťanských demokratov spočítala Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, vyplýva, že v budúcom roku by mal výpadok príjmov samospráv podľa platného zákona predstavovať 565 miliónov eur. Ak daňový bonus ostane na súčasnej úrovni, výpadok vzrastie na 753 miliónov eur. KDH preto vyzýva vládu, aby tento výpadok neplátala jednorazovými opatreniami, ako je to dnes, ale aby stanovila záväzný daňový mix.
Podľa platného zákona prijatého ešte za vlády Eduarda Hegera sa má totiž od roku 2025 znížiť daňový bonus na jedno dieťa do 15 rokov zo súčasných 140 eur na maximálne 100 eur. Na deti od 15 do 18 rokov má dokonca klesnúť zo 140 na maximálne 50 eur. A na deti nad 18 rokov má ostať na súčasných 50 eurách.
,,KDH je hnutie hodnotové, pre ktoré je principiálna ochrana rodín a rodinná politika. Sme teda proti okresaniu daňového bonusu a trváme na takej zmene zákona, aby daňový bonus ostal v súčasnej výške. Dôvodom je, že nedávnym rýchlym rastom cien potravín či avizovaným zvyšovaním cien energií od budúceho roka sa situácia rodín na Slovensku komplikuje. Inflácia spôsobuje, že odpustenie dane formou bonusu nastaveného ešte v roku 2022 pomáha rodinným rozpočtom stále menej a menej. Aj demografické údaje ŠÚ hovoria o tom, že počet obyvateľov SR už tretí rok po sebe klesol a táto vláda chce znižovať daňový bonus na dieťa, namiesto toho, aby boli rodiny s deťmi podporované, “ konštatoval podpredseda KDH Viliam Karas.
Kresťanskí demokrati už na začiatku augusta upozornili, v súvislosti s júnovou prognózou ministerstva financií, že vláda svojou politikou vytvára samosprávam na tento rok sekeru vo výške viac ako 100 miliónov eur. Na budúci rok podľa výpočtu Rozpočtovej rady pre zodpovednosť bude samosprávam chýbať viac ako 560 miliónov eur. KDH ako jedno z riešení navrhuje daňový mix.
,,Daňový mix by pozostával z výnosov z dane z príjmov fyzických osôb a z výnosov z dane z príjmu právnických osôb. Mestá, obce a samosprávne kraje musia mať jasný zákonný nárok na financovanie, aby nemuseli úslužne natŕčať ruku vláde. Navrhovaný daňový mix by im garantoval, že v najbližších rokoch dokážu hospodáriť s vyrovnanými rozpočtami, ako im to ukladá zákon. Nevylučujeme, že daňový mix by sa mohol postupne rozšíriť aj o iné dane, napríklad o DPH,“ navrhuje poslanec a ekonomický expert KDH Jozef HAJKO.
,,KDH bude vždy stáť na strane samospráv. Vláda SR musí konečne prijať konkrétne oparenia, aby daňový bonus neukrajoval obciam a župám z príjmov, ktoré im plynú z dane príjmov fyzických osôb. S vážnym výpadkom zápasia samosprávy už druhý rok a problémy nedokázali uspokojivo vyriešiť predvolebné vlády ani súčasná vláda Roberta Fica,“ zdôraznil podpredseda KDH Marián Čaučík.
KDH upozorňuje, že aj daňový mix iba napraví súčasný nevyhovujúci stav. ,,Treba sa pohnúť ďalej. KDH bude preto presadzovať, aby Slovensko pristúpilo k ďalšej vlne decentralizácie, k presunu kompetencií aj s financiami z centrálnej vlády na samosprávy, pretože tie dokážu s verejnými prostriedkami hospodáriť efektívnejšie. Tomu bude treba nastaviť úplne nový daňový mix,“ uzavrel Jozef Hajko.
Sme členmi Európskej ľudovej strany
We are members of European People’s Party