Výroba batérií na Slovensku sa dostala do trojice konkretizovaných projektov, ktoré sa spomínajú v zozname 22 úloh vypracovaných po návšteve slovenskej delegácie na prelome októbra a novembra v Číne, ako ich na poslednom zasadnutí schvália vláda Roberta Fica. Ďalšími dvoma sú spolupráca pri výstavbe tunela popod Malé Karpaty a vybudovanie pravidelnej linky ucelených kontajnerových vlakov medzi Slovenskom a Čínou. Ostatné úlohy do roku 2029 vyplývajúce z podpísaného strategického partnerstva sú rámcové.
Jozef Hajko, ekonomický expert KDH: „Vládou schválený dokument potvrdzuje, že slovenská vláda, ktorá nadviazala strategické partnerstvo s ázijskou veľmocou, vychádza v ústrety záujmom Číny v oblasti prieniku výroby automobilov a komponentov do nich na území Európskej únie, ktorá sa rozhodla v záujme ochrany vnútorného trhu uvaliť clá na dovoz elektromobilov. Slovenská vláda ústretovo otvára dvere ďalším čínskym dovozom pri využití vlakovej dopravy a napĺňa zámery ázijskej veľmoci pri prenikaní do infraštruktúrnych projektov na území EÚ.“
Avizovaná baterkáreň v Šuranoch sa síce v rozpracovaných vládnych úlohách neuvádza priamo, ale v bode, ktorý je venovaný transformácii slovenského priemyslu, spočívajúcej v „nových ekosystémoch“ sa „batériový“ spomína ako konkrétny príklad. Svedčí to o skalopevnom zámere vlády Roberta Fica vybudovať kontroverznú baterkáreň stoj čo stoj.
Jozef Hajko:„Od vlády by sme očakávali, že takéto významné a strategické investície podloží analýzou s uvedením jasných faktov, čo prinesie pre Slovensko, pre miestnych obyvateľov, či neohrozí bezpečnosť štátu, životné prostredie, zdravie ľudí žijúcich v regióne a či sa pri napätých verejných financiách doteraz poskytnutá pomoc Slovensku oplatí. Mohutný stimul vo výške 214 mil. eur pritom nebude posledný. Vláda chce budúci rok vyčleniť na budovanie šurianskeho priemyselného parku ďalších takmer 90 mil. eur, pričom ide o jeden z troch konkrétnych projektov, ktorý sa spomína v návrhu rozpočtu verejnej správy na rok 2025. Ako je možné, že vláda chce dotovať už aj tak dotované investície zo strany Číny? A ľuďom dvíha DPH!“
Upnutosť vlády na projekt baterkárne potvrdzujú slová Roberta Fica po návrate z minulotýždňovej cesty do Číny. Ten v rozpore s očakávanou realitou tvrdil, že výroba batérií bude mať vysokú pridanú hodnotu a prinesie na Slovensko vývoj. Skúsenosti z iných štátov ukazujú, že pri autobatériách ide o ťažkú chemickú výrobu. Vývoj je vážnym obchodným tajomstvom, ktoré si Čína pochopiteľne chráni, lebo má v tejto oblasti pred EÚ náskok, a tým aj konkurenčnú výhodu. Ficove výroky vnímame ako účelové, aby za každú cenu vyšiel ázijskému investorovi v ústrety a o spornej výhodnosti presvedčil obyvateľov Slovenska. Je zaujímavé, ako je čistota vnútrajšku haly baterkárne v Číne, ľudia s bielymi plášťami a rúškami na tvári, spájaní s akoby „čistou“ výrobou, pritom ide o dve absolútne rozdielne veci!
V KDH registrujeme, že mestské zastupiteľstvo v Šuranoch po návrate delegácie z Číny odobrilo predaj svojich pozemkov v prospech čínskej investície. Je to výsledok tlaku vlády a manipulácie občanov návštevou fabriky na výrobu bateriek v Číne. Je však zrejmé, že samospráva v susednom Bánove spolu s tisícmi ľudí z okolia má opačný názor – ale o tom už široká verejnosť informovaná nie je.
Marián Čaučík, podpredseda KDH: „Vláda musí s miestnymi občanmi komunikovať a hlavne musí preukázať, že chemická výroba nebude mať negatívne dosahy na životné prostredie a ich zdravie. Z doposiaľ zistených informácii, máme totiž opodstatnené obavy, že sa s niektorými skutočnosťami, ktoré majú priamy dosah na čistotu ovzdušia a celého životného prostredia účelovo manipuluje. Akákoľvek chemická fabrika je totižto vážnym rizikom pre zdravie občanov, ktorí žijú v jej bezprostrednej blízkosti.“
A presne to baterkáreň je – chemická fabrika.
KDH vyzýva vládu, aby bol projekt baterkárne v Šuranoch posúdený zodpovedne so skutočným zámerom vybudovania chemickej továrne na výrobu batérií. Vidíme manipulácie a snahy o zľahčovanie problému potenciálnych negatívnych vplyvov na životné prostredie a o obídenie zákona pri posúdení projektu! Nech vláda nehazarduje so životmi, zdravím ľudí a ich ústavným právom na priaznivé životné prostredie.
Miriam Lexmann, europoslankyňa za KDH: „Apelujeme na vládu Roberta Fica, aby okrem dosahov na miestne pomery prehodnotila investíciu výroby autobatérií v Šuranoch z hľadiska výhodnosti pre slovenský priemysel, efektívnosti pre verejné financie, bezpečnosti pre štát a neznečisťovania životného prostredia. Takéto vážne rozhodnutia vyžadujú seriózne analýzy a víziu či stratégiu rozvoja Slovenska na desaťročia vopred. Údajné strategické partnerstvo s komunistickým štátom pripomína skôr pionierske nadšenie našich vládnych predstaviteľov z návštevy Číny a otvára otázky, komu a čomu vlastne toto partnerstvo slúži.“
Sme členmi Európskej ľudovej strany
We are members of European People’s Party