Ak pôjdu samosprávy do ulíc, KDH je pripravené ich podporiť so svojimi starostami a primátormi

KDH apeluje na vládu v demisii, aby začala s okamžitou pomocou pre samosprávy, ktorým zobrala zhruba 600 miliónov eur a zároveň sa nepostarala o to, aby im ceny energií nestúpli na 3 až 5 – násobné sumy.  Preto v prípade, že samosprávy pôjdu do avizovaných protestov, KDH ako jedna z najúspešnejších politických strán z uplynulých komunálnych volieb je pripravená tento spôsob prejavu nespokojnosti a zúfalstva podporiť aj prostredníctvom svojich starostov a primátorov. Vyhlásilo to Kresťanskodemokratické hnutie.

,,KDH stojí na strane samospráv a stavovských organizácií Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a Únie miest Slovenska (ÚMS) v ich oprávnených požiadavkách na kompenzácie výpadkov príjmov. S avizovanou pomocou od ministerstva hospodárstva sa reálne nič nedeje a splatnosť zálohových faktúr za energie sa blíži ku koncu,“ vysvetľuje podpredseda KDH Tomáš Merašický.

Kresťanskí demokrati upozorňujú, že dve tretiny všetkých služieb poskytujú každému občanovi práve obce či mestá a nie priamo štát. Z tohto dôvodu je neakceptovateľné, aby štát samosprávy odrezal od peňazí. Potrebujú okamžitú pomoc.

,,Aj tieto problémy nás o to viac presviedčajú, že je nutné zmeniť legislatívu a prijímať zákony, aby v kritických situáciách, ktoré si verejné inštitúcie a samosprávy nespôsobili vlastnou vinou, garantoval dodávku energií v primeraných cenách štát. Našim návrhom je aj zmena ekonomických zákonov a spôsob financovania  samospráv, samozrejme po odborných analýzach a verejnej diskusii so zástupcami samospráv a odborníkmi,“ spresňuje Tomáš Merašický.

,,Pre KDH sú samosprávy kľúčové, pretože sú najbližšie pri ľuďoch a pomáhajú im. Preto je normálne dať im do rúk dostatočné finančné krytie vzhľadom na rozsah ich kompetencií,“ dodáva predseda KDH Milan Majerský.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*