Ak pôjdu samosprávy do ulíc, KDH je pripravené ich podporiť so svojimi starostami a primátormi

KDH apeluje na vládu v demisii, aby začala s okamžitou pomocou pre samosprávy, ktorým zobrala zhruba 600 miliónov eur a zároveň sa nepostarala o to, aby im ceny energií nestúpli na 3 až 5 – násobné sumy.  Preto v prípade, že samosprávy pôjdu do avizovaných protestov, KDH ako jedna z najúspešnejších politických strán z uplynulých komunálnych volieb je pripravená tento spôsob prejavu nespokojnosti a zúfalstva podporiť aj prostredníctvom svojich starostov a primátorov. Vyhlásilo to Kresťanskodemokratické hnutie.

,,KDH stojí na strane samospráv a stavovských organizácií Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a Únie miest Slovenska (ÚMS) v ich oprávnených požiadavkách na kompenzácie výpadkov príjmov. S avizovanou pomocou od ministerstva hospodárstva sa reálne nič nedeje a splatnosť zálohových faktúr za energie sa blíži ku koncu,“ vysvetľuje podpredseda KDH Tomáš Merašický.

Kresťanskí demokrati upozorňujú, že dve tretiny všetkých služieb poskytujú každému občanovi práve obce či mestá a nie priamo štát. Z tohto dôvodu je neakceptovateľné, aby štát samosprávy odrezal od peňazí. Potrebujú okamžitú pomoc.

,,Aj tieto problémy nás o to viac presviedčajú, že je nutné zmeniť legislatívu a prijímať zákony, aby v kritických situáciách, ktoré si verejné inštitúcie a samosprávy nespôsobili vlastnou vinou, garantoval dodávku energií v primeraných cenách štát. Našim návrhom je aj zmena ekonomických zákonov a spôsob financovania  samospráv, samozrejme po odborných analýzach a verejnej diskusii so zástupcami samospráv a odborníkmi,“ spresňuje Tomáš Merašický.

,,Pre KDH sú samosprávy kľúčové, pretože sú najbližšie pri ľuďoch a pomáhajú im. Preto je normálne dať im do rúk dostatočné finančné krytie vzhľadom na rozsah ich kompetencií,“ dodáva predseda KDH Milan Majerský.

Zdieľanie článku

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
viac článkov

Súvisiace články

Výzva ministrovi dopravy

KDH vyzýva ministra dopravy Andreja Doležala, aby vysvetlil medializované informácie o zmluvách za 2 milióny eur pre firmu Betamont, kde v minulosti ako konateľka figurovala

KDH rozširuje rady o experta Andreja Žiarovského

Kresťanskodemokratické hnutie pokračuje v rozširovaní tímu o odborníkov na jednotlivé rezorty. Expertom KDH na energetiku a bezpečnosť sa stal rešpektovaný odborník Andrej Žiarovský, pôsobiaci v riadiacich pozíciách najmä slovenských

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.