Ako lepšie spravovať Slovensko? KDH zorganizovalo odbornú konferenciu k tomu, ako priblížiť kompetencie štátu priamo k ľuďom

KDH chce odbornou konferenciou, ktorú dnes zorganizovalo, spustiť diskusiu naprieč politickým spektrom a s odborníkmi o zmene volebného zákona a decentralizácii Slovenska. Kresťanskí demokrati chcú v čo najväčšej miere presunúť ústredné právomoci štátu na nižšie orgány, čiže samosprávy. Veď práve mestá, obce a vyššie územné celky sú najefektívnejším správcom verejných financií a dokážu najlepšie pomôcť občanom priamo v regiónoch, uviedlo na tlačovej konferencii KDH.

,,Samosprávy sa boria s finančnými problémami, trápia ich kompetencie, ktoré im brzdí štát na najvyššej úrovni, pričom už niekoľkokrát dokázali, že vedia efektívnejšie hospodáriť a spravovať obce či mestá. Reforma regiónov je nevyhnutným predpokladom, ktorý môže významným spôsobom pomôcť slovenskému hospodárstvu a následne aj verejným financiám. Slovensko je podľa OECD vysoko centralizovaná krajina, a ak by urobilo reformu verejnej správy, o 10 percent by stúplo HDP na obyvateľa. Preto organizujeme túto konferenciu, aby sa rozprúdila diskusia o decentralizácii a zmene volebného zákona a zároveň zriadila Komisia pre reformu regiónov. Verím, že táto konferencia je prvým krokom k významnej zmene pomoci regiónom po celom Slovensku,“ vyhlásil líder KDH Milan MAJERSKÝ.

Podľa všetkých ukazovateľov organizácie OECD, ktorá združuje 38 najvyspelejších krajín sveta, je Slovensko vysoko centralizovaná krajina. Ak by sa podarilo rozmraziť hospodársky rast v chudobných regiónoch Slovenska, v niektorých regiónoch by tento rozvoj mohol byť dokonca násobne väčší.

,,Reforma regiónov je veľmi komplexná, preto k nej musíme pristupovať systematicky. Potrebujeme vedieť, čo od samospráv očakávame, aby sme tomu prispôsobili financovanie, a až následne môžeme diskutovať, či to podporiť aj zmenou politického systému. Na Slovensku nie sme zvyknutí na celospoločenské diskusie o dôležitých témach, preto KDH navrhlo komisiu, ktorej cieľom by mal byť výskum optimálneho usporiadania kompetencií a financií v regiónoch a zhoda naprieč politickým, samosprávnym, podnikateľským a celospoločenským spektrom,“ spresňuje odborník na decentralizáciu Daniel KOJNOK.

Bývalý predseda Štatistického úradu Peter MACH vysvetľuje možnosti volebných systémov, o ktorých chce KDH diskutovať. ,,KDH chce otvoriť diskusiu o ich zmene a hnutie pracuje s alternatívou vytvorenia 8 volebných obvodov, územne totožných so samosprávnymi krajmi. Hlavnou navrhovanou zmenou by bolo to, že kandidátne listiny sa podávajú v rámci volebných krajov a kandidáti sú tak bližšie viazaní ku konkrétnemu regiónu, v ktorom kandidujú. Výsledky volieb by sa vyhodnocovali rovnako ako doteraz, ale mandáty  by sa jednotlivým stranám a kandidátom prideľovali podľa počtu hlasov v jednotlivých volebných obvodoch.“

,,V týchto dňoch si budeme pripomínať November 89 a verili sme v lepšie Slovensko. No, ak sa porovnáme s krajinami, ktoré sa zbavili komunizmu, sú na tom lepšie ako my. KDH dvíha varovný prst, ak nebude Slovensko a vláda odvážna na decentralizáciu, naša krajina sa neposunie dopredu, potrebujeme posunúť moc bližšie k ľuďom. Túto zmenu chceme urobiť ústavnou zmenou tak, aby nedošlo k jej zneužitiu žiadnou mocenskou garnitúrou.  Chceme držať pevnú ruku nad tým, ako bude decentralizácia a zmena volebného systému posúvaná a menená. Vyzývame vládnu koalíciu pristúpiť k týmto zmenám. Poďme vážne a vecne diskutovať o týchto zmenách tak, aby sme problémy ľudí v regiónoch vedeli efektívne riešiť,“ uzatvára podpredseda KDH Viliam KARAS.

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*