Andrea Turčanová: Skutočná úcta k ženám nemôže skončiť podaním karafiátu

Ženy tvoria neoddeliteľnú súčasť našej spoločnosti – sú nositeľkami života, oporou rodín a silou, ktorá pretvára svet k lepšiemu. Ich schopnosť kombinovať empatiu s rozhodnosťou, prinášať nové perspektívy a hľadať riešenia tam, kde iní vidia prekážky, je neoceniteľná.

Napriek historickým výzvam a pretrvávajúcim prekážkam sa ženy čoraz viac presadzujú ako líderky a inšpiratívne osobnosti, ktoré formujú budúcnosť Slovenska. V KDH im preto chceme vyjadriť našu hlbokú úctu a vďaku za ich neoceniteľný prínos. Nech je Medzinárodný deň žien oslavou ich sily, múdrosti a láskavosti.

Zároveň však apelujeme na potrebu konkrétnych krokov na silnejšiu ochranu a podporu žien na Slovensku. Vyjadrujeme znepokojenie nad pretrvávajúcou platovou nerovnosťou, čoraz agresívnejšími útokmi na ženy vo verejnom priestore a alarmujúcimi štatistikami domáceho násilia.

„Skutočná úcta sa nevyjadruje iba kvetom na stole, ale predovšetkým každodenným rešpektom, rovnosťou príležitostí a bezpečným prostredím, v ktorom môžu ženy naplno rozvíjať svoj potenciál. Je našou spoločnou zodpovednosťou, aby sa tieto hodnoty stali samozrejmosťou každý deň v roku,“ vyhlásila Andrea Turčanová.

Fakty, ktoré nemožno ignorovať

Ženy v politike:

  • Ženy tvoria 51% obyvateľov Slovenska. V Národnej rade SR je z celkového počtu 150 poslancov len 33 žien, teda len 22 % poslankýň.

Zdroj: Štatistický úrad SR, 2024

  • Ženy v politike sú 27-krát častejšie vystavené zneužívaniu na internete v porovnaní s mužskými kolegami.

Zdroj: Výskum Amnesty International, 2018

Násilie páchané na ženách:

  • Každá tretia žena v EÚ zažíva násilie, ale len každá ôsma ho nahlási. Až 38 % žien na Slovensku potvrdilo skúsenosť s násilím. Európsky priemer je 31 %.
  • Až 50 % Sloveniek zažilo násilie od partnera – o 19 % viac než je priemer EÚ.

Zdroj: Výskum pre Európsku komisiu, 2024

Ekonomická diskriminácia:

  • Platové rozdiely pretrvávajú. Slovenské ženy zarábajú o 18,4 % menej než muži. To znamená, že pracujú dva mesiace v roku bez odmeny. Tento znížený príjem sa automaticky premietne aj do starobného dôchodku a najvýraznejšie sa prejavuje u matiek samoživiteliek.

Zdroj: Eurostat, Národná banka Slovenska, 2024

„Keď sa my, ženy, zapájame do verejného života, nečelíme len odbornej kritike – čelíme zosmiešňovaniu, osobným útokom a dehonestácii. Dnes sú sociálne siete plné nenávisti voči ženám, ale čo je horšie – úcta k ženám sa vytráca aj na hradnom kopci. Ak tento trend nezastavíme, budú naše dcéry vyrastať v krajine, kde budú musieť mlčať, len aby neboli urážané,“ doplnila Turčanová.

Naša spoločnosť nesmie zatvárať oči pred alarmujúcimi štatistikami a osobnými tragédiami, ktoré sa odohrávajú za zatvorenými dverami, preto KDH v spolupráci s odborníkmi a organizáciami, ktoré sa venujú ochrane žien a detí ohrozených násilím, pripravuje konkrétne legislatívne zmeny, ktorých cieľom je:

  • posilniť ochranu obzvlášť zraniteľných obetí trestných činov, najmä žien vystavených domácemu násiliu a ich deťom,
  • znížiť riziko opakovanej viktimizácie počas trestného konania,
  • zabezpečiť podmienky pre citlivé a efektívne vyšetrovania smerom k obetiam.

Každá žena má právo cítiť sa bezpečne – doma, na pracovisku aj vo verejnom priestore. Je našou zodpovednosťou, aby tento záväzok nezostal len prázdnym sľubom, ale stal sa realitou v každodennom živote.

„Ak sa 50 % Sloveniek stretlo s násilím od partnera, nie je to len osobná tragédia, ale systémové zlyhanie. Ak ženy zarábajú o 18,4 % menej ako muži, nie je to len štatistika, ale dôkaz, že im stále odopierame rovnosť. A ak verejná diskusia o ženách znamená útoky na ich výzor a nie na ich myšlienky, je to znak, že sa ako spoločnosť neposúvame dopredu, ale dozadu,“ dodala Turčanová.

Žiadame celú spoločnosť, aby sa jednoznačne postavila proti nenávisti, diskriminácii a násiliu páchanému na ženách. Rešpekt, rovnosť a spravodlivosť nie sú len hodnoty, o ktorých hovoríme, ale princípy, ktoré musíme aktívne presadzovať. Spoločne vytvárajme prostredie, v ktorom sa každá žena a každé dievča bude cítiť bezpečne, sebavedomo a plnohodnotne začlenené do našej spoločnosti. 

Pri príležitosti Dňa žien želáme v KDH všetkým ženám dôstojný a plnohodnotný život.

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*