Ceny potravín budúci rok klesať nebudú, napriek všetkým sľubom vlády. KDH varuje, že možno budú dokonca rásť. Vláda Roberta Fica stavila na argument, že od budúceho roka by ceny potravín mali klesať, pretože prišla so zníženými sadzbami DPH, no čísla dokazujú, že to je nezmysel. Upozorňuje na to Kresťanskodemokratické hnutie.
,,Jediné opatrenie, od ktorého kabinet Roberta Fica očakával, že nejakým spôsobom bude ľuďom kompenzovať všetky opatrenia, ktoré im vyplývajú z konsolidačného balíka, boli práve ceny potravín. Videli sme, že sa vláda stretla s obchodníkmi, aj s producentmi potravín a ďalšími inštitúciami, ktorých nabádali, aby preniesli znížené sadzby DPH do koncových cien. Vrcholom paniky je, že Ján Richter, poslanec NR SR, hovorí dokonca o tom, že budúci rok nás možno čaká regulácia cien potravín,“ upozorňuje ekonomický expert a poslanec KDH Jozef Hajko.
Podľa KDH ide o populizmus vlády, ktorá vlastne už rok hovorí o tom, že bude bojovať s cenami potravín. ,,Od začiatku sa vedelo, že to je dopredu prehraný boj, že ceny potravín pri takomto ekonomickom vývoji a takto nastavenom konsolidačnom balíku klesať nemôžu. Regulácia, o ktorej hovorí pán Richter, je, ako všetci vieme, číry ekonomicky nezmysel, pretože už si to vyskúšali v iných štátoch, a regulácia nepriniesla všeobecné zníženie cien potravín. Možno v krátkodobom horizonte v niektorých položkách, ale v konečnom dôsledku to viedlo úplne k opačnému výsledku, a to k všeobecnému zvýšeniu cien potravín,“ spresňuje Hajko.
Ak by KDH bolo vo vláde, tak by pristúpilo ku konkrétnym opatreniam. ,,Ak vznikajú problémy v pri predaji, ministerstvo financií má možnosť kontrolovať obchodníkov. Ale to sa nedeje, nerobia si svoju robotu. Bol som na protimonopolnom úrade a pýtal som sa, či máme ozaj koncentrovaný trh, pretože tie posledné čísla, ktoré mám, ukazujú, že 7 reťazcov ovláda zhruba 70 percent trhu. To znamená, že môže dochádzať k zneužívaniu postavenia. Protimonopolný úrad hodlal vytvoriť špeciálne oddelenie na posúdenie stavu, ale aktuálne musia na pokyn vlády prepustiť 10 percent zamestnancov, takže bude to mať ozaj kto posúdiť?“ vysvetľuje Hajko.
Tretie opatrenie, ktoré KDH navrhlo, je zmapovanie celého trhového reťazca. ,,My nevieme, čo spôsobuje vysoké ceny potravín na Slovensku, že sú vyššie ako v okolitých štátoch. V Česku sa na to podujali už pred dvomi rokmi. U nás takéto niečo neexistuje. Na januárovom stretnutí dostali jednotliví ministri úlohy, aby to zmapovali, no výsledky nevidíme. Potom by prichádzali aj dlhodobé opatrenia, ktoré súvisia s tým, že musíme vidieť, ako sme v poľnohospodárstve a potravinárstve investične poddimenzovaní a čo s tým treba robiť,“ uzatvára Hajko.
Sme členmi Európskej ľudovej strany
We are members of European People’s Party