Čínska baterkáreň v Šuranoch vyvoláva otázky a vláda mlčí

KDH upozorňuje, že vláda Roberta Fica hazarduje so slovenským priemyslom, najmä automobilovým, podporuje riskantné zahraničné investície, ohrozuje domáce firmy a zamestnancov v nich. Reaguje Kresťanskodemokratické hnutie na zámer vlády vybudovať čínsku baterkárne v Šuranoch, ktorú podporila masívnou finančnou injekciou všetkých daňových poplatníkov. 

Jozef Hajko, ekonomický expert KDH: ,,Čínske investície sú problémové vo všetkých krajinách, kde boli realizované. A vyzerá to tak, že čínska baterkáreň v Šuranoch už teraz vyvoláva viac otázok ako odpovedí  a vláda mlčí.  Vláda Roberta Fica hazarduje so slovenským priemyslom, najmä automobilovým, podporuje riskantné zahraničné investície, ohrozuje domáce firmy a zamestnancov v nich. A tak sa pýtame: Čo si vláda sľubuje od výstavby čínskej baterkárne v Šuranoch, ktorú podporila masívnou finančnou injekciou z peňazí nás všetkých? Čínska investícia nesie znaky politického zneužitia, keďže sa v ňom angažujú minulí či súčasní vládni nominanti za vlády SMERu na domácej úrovni aj na úrovni EÚ, najmä v osobe Vazila Hudáka a firmy InoBat.Máme sa v časoch bolestnej konsolidácie verejných financií padajúcej na plecia všetkých občanov obávať masívneho rozdeľovania štátnej pomoci pre spriaznené osoby?Ak si to porovnáme s nákladmi  investora baterkárne, tak  štvrtinu z celkových nákladov vo výške 215 miliónov eur zaplatia slovenskí občania. Nedôjde však skôr k ohrozeniu slovenského automobilového priemyslu? A budú baterky vyrábané pre slovenské automobilky, alebo budú skôr slúžiť zahraničiu?  Upozorňujeme aj na fakt nízkej zamestnanosti, kde by mala baterkáreň stáť. Alebo firma pristúpi k dovážaniu zahraničných zamestnancov?“

Marián Čaučík, podpredseda KDH: ,,Vláda si vybrala ako miesto výstavby baterkárne úrodnú pôdu. Až 500 hektárov ornej pôdy je určených pre baterkáreň, na tejto ploche sa môže urodiť 3000 ton pšenice a z toho urobiť 5 miliónov bochníkov chleba z jednej úrody. Poslanci v Šuranoch neschválili predaj mestských pozemkov, ale štát ich môže vyvlastniť. Sú tu veľké obavy envirozáťaže. V továrni sa bude pracovať s obrovskými množstvami chemických látok s potenciálnym prekračovaním emisných limitov a znečistením pôdy, spodných vôd i rieky Nitra. Výstavba závodu v Šuranoch by ročne mala spotrebovať viac ako 2 tisíc ton rozpúšťadiel, pričom povinné hodnotenie EIA (Environmental Impact Assessment) by malo prebehnúť už pri množstve 200 ton ročne. V zámere výstavby je chybne určený aj povoľujúci orgán, ktorým by mala byť Slovenská inšpekcia životného prostredia, no namiesto nej je uvedený stavebný úrad spolu s okresným úradom.

Prečo chce vláda stavať tento závod na najúrodnejšej slovenskej pôde? Prečo vláda ohrozuje životné prostredie a potravinovú suverenitu vlastných obyvateľov?  Prečo ich chce obrať o úrodné pozemky? Mohla byť baterkáreň postavená inde?“

Poslanec KDH v obci Bánov Juraj Šimunek: ,,Komunikácia na úrovni štátu s lokálnymi zástupcami bola na dva roky umlčaná a nevedeli sme získať ani podať informácie občanom. Minulý rok sa k nám dostali bližšie informácie o výstavbe a občanom vznikali nové a nové otázky týkajúce sa vplyvov na životné prostredie. Nedostali sme žiadne relevantné odpovede. Táto problematika nebola komunikovaná ani s ďalšími starostami obcí, ktorých sa výstavba dotkne. Relevantné informácie sme nevedeli získať ani zo strany vlády, došlo k vyvlastňovaniu pôdy zo strany MH Invest a nevieme vôbec, komu sa pôda predáva.“

Členka predsedníctva KDH Monika Kolejáková: ,,Uvedomujeme si, že s výstavbou baterkárne smeruje do regiónu zamestnanosť, financie pre región, ale vieme, za akú cenu? Aký je dopad na životné prostredie? Aký je rozsah dopadu na spodnú vodu pri tomto technologickom postupe, veď sa bavíme o Žitnom ostrove, ktorý je najúrodnejšou pôdou na Slovensku.“

Miriam Lexmann, europoslankyňa KDH: ,, Ako človek, ktorý pozorne sleduje činy čínskeho totalitného režimu, vidím obrovské dôsledky jeho investícií v globálnom meradle. Čína dnes predstavuje najväčšiu hrozbu pre našu demokraciu, bezpečnosť a hospodárstvo. Šokuje ma, že keď konečne riešime negatívny vplyv čínskych investícií v Európe a vo svete a snažíme sa znížiť našu závislosť, naša vláda ide opačným smerom. Totalitný čínsky režim je majstrom veľkolepých sľubov. Nazývajú to „win-win“ – situácia, keď zo vzájomnej spolupráce profitujú obe strany.  Ale opak je pravdou. Tieto sľuby sa však dodržia len zriedka a mnohé krajiny od Ázie po Afriku, ale aj v Maďarsku či Poľsku, dnes trpia ich hroznými sociálno-ekonomickými dôsledkami. Evidujeme snahy Čínskej ľudovej republiky o ekonomický vplyv a bezpečnostnú kontrolu v členských štátoch Európskej únie a NATO – uzatváraním zmlúv o spolupráci či cielenými investíciami. Tieto snahy vnímame ako rozporné s hodnotovým ukotvením Slovenskej republiky, ako aj s existenčnými záujmami Slovenskej republiky, Európskej únie a NATO.“

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*