Diera v štátnej kase nebezpečne rastie. Premiér Ódor, treba rokovať

Ministerstvo financií spočítalo tohtoročné zvýšenie výdavkov oproti schválenému rozpočtu verejnej správy, v dôsledku prijatia predvolebne ladených zákonov, o 1,6 miliardy eur. Predpokladaný deficit verejných financií na tento rok tak rezort odhaduje na takmer 7 percent HDP. KDH varuje pred alarmujúcou situáciou v štátnej kase, čo dokazuje aj stav deficitu, ktorý sa oproti odhadom ešte zhoršil, a vyzýva úradnícku vládu na rokovania.  

,,Žiadame od úradníckej vlády konkrétne návrhy, rozhodnutia, napríklad pri cenách energií alebo pri udržateľnom financovaní zdravotníctva. Hnutie očakáva prípravu východísk rozpočtu verejnej správy na rok 2024. Napokon to je úlohou vlády odborníkov, ako kabinet nazývajú,“ vyzýva ekonomický expert KDH Jozef HAJKO. 

Kresťanskí demokrati upozorňujú, že je najvyšší čas konečne niečo spraviť, inak hrozí celej republike vážny problém.,,Slovensko žne plody nezodpovednej politiky predchádzajúcich vlád Smeru a OĽaNO. Poslednou bodkou bolo konanie parlamentných politikov z jarných mesiacov, pred ktorým vtedy KDH márne varovalo,“ upozorňuje HAJKO.

Ekonóm a kandidát KDH na poslanca NR SR Ivan BOŠŇÁK vysvetľuje, že sa ,,nevylučuje zhoršenie ratingového postavenia Slovenska a tým pádom aj nepriaznivejšie podmienky pri požičiavaní si na nové deficity. Ratingová agentúra Standard & Poors v májovej správe o Slovensku očakávala od zodpovedných zlepšenie deficitu verejných financií na 5,6 percenta HDP, a nie zhoršenie na 6,9 percenta. Ideme presne opačným smerom.“

Postoj vlády Ľudovíta Ódora by mal byť východiskom na rokovania s relevantnými politickými stranami, medzi ktoré sa KDH počíta. KDH nemalo v posledných dvoch volebných obdobiach zastúpenie v parlamente ani exekutíve. V tejto chvíli je odborne a programovo pripravené rokovať s vládou a politickými stranami o riešeniach pre celú republiku, lebo čas nám nebezpečne uteká,“ vyzýva HAJKO.

„My v KDH si kladieme otázku, aká bude budúca vláda. Bude rozhadzovať a míňať na plošné opatrenia bez finančného krytia? Bude zadlžovať budúce generácie? Bude zvyšovať dane na úkor ľudí a firiem, aby sa štát udržala nad vodou?“ pýta sa ekonóm a kandidát KDH na poslanca NR SR Marcel MIKOLÁŠIK. „KDH chce povolebnú vládu zodpovedných politikov a takýmito bude ochotné spolupracovať,“ naznačuje HAJKO.

KDH sa definuje ako konzervatívna strana. Snaží sa o komunikáciu postavenú na faktoch, analýzy opreté o odborné posudky a návrhy riešení overené v iných štátoch v podobnej situácii, s jasným odhadnuteľným dosahom na občanov a na verejné financie štátu. Chce pomáhať adresne len núdznym a slabým. Dane, odvody a poplatky podnikateľov a občanov nebude míňať plošne, bez rozmyslu, rýchlo a neefektívne.

KDH bude presadzovať riešenia, ktoré podporia ekonomickú aktivitu a tým príjmy štátu. „Zvrat v nepriaznivom vývoji, keď sa Slovensko dostáva do recesie a inflácia nás stále straší, vidíme v efektívnejšom výbere daní, striedmom míňaní verejných financií či zlepšení podmienok na podnikanie a na trhu práce,“ uzatvára HAJKO.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*