Nedostatok detských špecialistov zhoršuje dostupnosť ambulantnej zdravotnej starostlivosti mladých ľudí od 15. roku života. Riešením by bolo rozšírenie poskytovania tejto starostlivosti aj pre lekárov dospelých.
Slovensko trpí dlhodobo nedostatkom detských špecialistov a situácia sa v tejto oblasti poskytovaní ambulantnej zdravotnejstarostlivosti naďalej zhoršuje. Aktuálne čakacie lehoty navyšetrenie detským špecialistom sú veľmi dlhé – trpí tak včasná diagnostika a liečba často závažných ochorení.
„Počet detských špecialistov je žalostne nízky. Obracajú sa na nás zúfalí rodičia, ktorý musia pre termíny chodiť po celom Slovensku alebo čakať veľmi dlhú dobu na to, aby sa ich dieťa, ktoré potrebuje špecialistu, dostala na termín k lekárovi. Aby sme zvýšili dostupnosť detských špecialistov prichádzame s jedným z riešení. Nie je to absolútne riešenie, ktoré vylieči všetky problémy slovenského zdravotníctva, ale je to jeden podstatný krok k tomu, aby sa tá dostupnosť o čosi zlepšila,“ povedal poslanec KDH Peter Stachura.
Vo viacerých krajinách EÚ nie sú striktne dané pravidlá, ktoré by neumožňovali špecialistom poskytovať zdravotnú starostlivosť aj pacientom v detskom či mládežníckom veku (napr. Švédsko, Holandsko, Fínsko, Nemecko, Litva, Nórsko). Napríklad, v Českej republike je veková hranica u špecialistov pre dospelých 15 rokov, u všeobecných lekárov pre dospelých už 14 rokov. „Matka z Liptova hľadá pre svoje dieťa detského neurológa. Je apríl, no najbližší termín dostane na november. A čo iní rodičia? Volajú do Dunajskej Stredy, do Košíc, do Trenčína. A aké sú odpovede? Skúste o pol roka, skúste inde, nových už neberieme. Toto nie je chyba jedného lekára, toto je systémový problém,“ opísal reálny príbeh zo života Adam Bátovský, predseda Kresťanskodemokratickej mládeže Slovenska.
„Som neurologička pre dospelých a vo svojej práci sa venujem pacientom od 18 roku veku. Nemusíme byť lekári, aby sme videli, že ten 15 až 18 ročný človek sa svojou anatómiou alebo svojím telesným vzhľadom viac podobá dospelému človeku ako dieťaťu. A rovnako to vnímam ja ako lekárka. Naozaj, nevidím rozdiel medzi tým, či príde ku mne 15 alebo 18 ročný človek s epilepsiou, s detskou mozgovou obrnou, s bolesťami hlavy, s bolesťami chrbtice alebo inými ochoreniami, ktoré sa v tom veku vyskytujú. Týmto pacientom viem ako špecialistka poskytnúť rovnaké diagnostické metódy a identický prístup ako u dospelých,“ povedala neurologička Katarína Danterová.
“Strana KDH pripravila návrh zákona, ktorý malo pripraviť ministerstvo zdravotníctva, a ktorý by mohol zlepšiť dostupnosť špecializovanej zdravotnej starostlivosti u detských pacientov od 15 rokov. Ak vládna koalícia nevie pripravovať zákony, tak nech pokojne okopíruje naše. Doneste ho do parlamentu a my ze neho zahlasujeme. Lebo chceme zlepšovať zdravotnú starostlivosť na Slovensku,“ dodal na záver poslanec KDH František Majerský.
Sme členmi Európskej ľudovej strany
We are members of European People’s Party