Dôvodov na odvolávanie ministerky Dolinkovej je hneď niekoľko

Opozičné strany KDH, PS a koalícia SLOVENSKO, Za ľudí, Kresťanská únia zbierajú podpisy pod odvolávanie ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej. Opozičné strany dnes na spoločnej tlačovej konferencii upozornili, že dôvodom na jej odvolanie je nie len stopnutie výstavby projektu Rázsoch, ale aj to, že ministerka Dolinková ohrozuje prostriedky z Plánu obnovy a ani neprišla s riešeniami, ktoré by zlepšili zlú situáciu ambulancií, nemocníc a najmä slovenských pacientov.

,,Počas pôsobenia ministerky Dolinkovej vo vedení rezortu zdravotníctva došlo k niekoľkým neodborným rozhodnutiam, očividnému nadŕžaniu voči súkromníkom pri zmene zaradenia kardiocentra Agel a nemocnice Bory do vyššej kategórie, či známy dodatok k zmluve pre nemocnicu v Spišskej Novej Vsi. Namiesto odpolitizovania, ktoré si ministerka dala do programového vyhlásenia vlády, už stihla odvolať 16 manažérov nemocníc a úradov a dosadiť si vlastné personálne nominácie,“ upozorňuje poslanec KDH Peter STACHURA a dopĺňa aj pochybenia v prípade meškania projektov v Pláne obnovy, napríklad centrálne riadenie nemocníc, ktoré už malo dávno začať.

Posledné kroky pani Dolinkovej sú len poslednou kvapkou v mori jej zlyhaní. Za šesť mesiacov nepohla so žiadnymi zásadnými problémami nášho zdravotníctva, a koná tak v príkrom rozpore so záujmami pacienta. Stále chýbajú tisícky sestier, kolabujú ambulancie, doplatky sú neúnosne vysoké, nemocnice sa naďalej zadlžujú a rozpadajú. Okrem toho ministerka svojimi rozhodnutiami ohrozuje naše spoločné peniaze z Plánu obnovy na výstavbu nových nemocníc. Súťaž na dotácie z Plánu obnovy, kde ministerka zvýhodnila Pentu už dokonca vyšetruje aj európsky Úrad pre boj proti podvodom (OLAF).“ dodáva poslanec Progresívneho Slovenska a podpredseda výboru NR SR pre zdravotníctvo Oskar DVOŘÁK.


Poslanec KDH František MAJERSKÝ
 pridáva ďalšie ministerkine pochybenia v prípade zlého umiestnenia bodov záchrannej zdravotnej služby, ale aj definitívne ukončenie projektových prác na nemocnici Rázsochy. ,,Ministerka Dolinková svojvoľne, bez mandátu vlády, zmenila projektový zámer a národnú univerzitnú nemocnicu chce po novom stavať v Ružinove a na pôvodné miesto Rázsoch presunúť detskú nemocnicu. Týmto krokom oberá občanov o ďalšie roky, kedy by sa dočkali novej špičkovej koncovej nemocnice, pretože nemocnica v Ružinove by mala vyrásť najskôr v roku 2038. Navyše nevznikne komplexná koncová nemocnica s tisíckou lôžok a tým pádom ďalej pokračujeme v rozdrobovaní zdravotnej starostlivosti najvyššej úrovne v hlavnom meste,“ dopĺňa František MAJERSKÝ.

KDH upozorňuje, že výstavbou nemocnice v Ružinove sa prakticky mierne navýšia lôžka, no po zatvorení nemocníc na Kramároch a v Starom meste sa univerzitná starostlivosť nebude dať zabezpečiť bez nemocnice Bory. Tým štát stratí kontrolu nad časťou univerzitnej nemocničnej starostlivosti.

Hnutie SLOVENSKO už dlhodobo upozorňuje na neschopnosť Zuzany Dolinkovej riadiť ministerstvo zdravotníctva. Svojimi krokmi navyše hneď od začiatku vládnutia poškodzuje pacientov a na ich úkor zvýhodňuje finančné skupiny. „Výpočet zlyhaní ministerky Dolinkovej je veľmi dlhý. Pár dní po nástupe do funkcie zrušila garanciu maximálnych čakacích lehôt na operácie. Zvýhodnila nemocnice Penty a Agelu pri optimalizácii siete nemocníc. V rozpore s pravidlami udelila výnimku nemonici Penty v Spišskej Novej Vsi, čím ohrozila 212 miliónov eur z Plánu obnovy. Zrušila všetkým pacientom zubné benefity, vďaka ktorým státisíce rodín ušetrili ročne stovky eur. Vyvrcholením Dolinkovej amaterizmu a protipacientskeho konania je pochovanie projektu novej špičkovej Univerzitnej nemocnice Rázsochy, vyjadril sa exminister zdravotníctva a poslanec hnutie SLOVENSKO Marek Krajčí a dodal: „Politici Smeru a Hlasu 12 rokov ovládali ministerstvo zdravotníctva a neboli schopní spustiť výstavbu Rázsoch. Teraz nám sľubujú, že novú univerzitnú nemocnicu v Bratislave postavia, ale najskôr o 14 rokov a v absolútne nevhodnej lokalite. Už aj Robert Fico vidí, že zlyhaní ministerky Dolinkovej je viac, než je únosné, a preto už včera bolo neskoro na to, aby skončila.“

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*