Eurofondy nie sú na to, aby si vyvolení za ne postavili súkromné sídla či zabezpečovali vlastné záujmy. Ich zneužívanie nie je prípustné a všetky pochybnosti musia byť riadne prešetrené. Uviedlo to dnes Kresťanskodemokratické hnutie v reakcii na návštevu Kontrolnej skupiny rozpočtového výboru Európskeho parlamentu na Slovensku.
Miriam Lexmann, poslankyňa Európskeho parlamentu za KDH, zdôrazňuje: „Z eurofondov musia mať osoh všetci ľudia na Slovensku. Sú však podozrenia, že v niektorých závažných prípadoch fungujú ako trofej pre vyvolených. Vláda namiesto toho, aby situáciu naprávala a spolupracovala s európskymi inštitúciami, odsudzuje kontrolu a zvaľuje vinu na opozíciu. Tieto obvinenia odmietame. Je predsa prirodzené, že ten, kto prostriedky dáva, skontroluje, či sú použité v súlade s ich účelom. Ak by nápravné mechanizmy fungovali, neboli by potrebné ani kontroly. Už som rokovala s príslušným komisárom Piotrom Serafinoma budem naďalej apelovať na Európsku komisiu, aby využila dostupné nástroje na prevenciu zneužívania eurofondov. Ak sa dokáže ich zneužitie, trvám na tom, že nebudú odobrané, ale že sa použijú na zmysluplné projekty pre dobro všetkých občanov.“
KDH dlhodobo žiada poslanecký prieskum v inštitúciách, kde sa opakovane objavujú pochybnosti o zneužívaní eurofondov. Pokračuje poslanec Marián Čaučík, člen výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie: „Koalícia bráni dohľadu v podobe poslaneckého prieskumu. Mrzí ma, že musí prísť delegácia z Európskeho parlamentu, aby zasvietila na podozrenia. Ak je všetko v poriadku, prečo sa koalícia bojí kontroly?“
Pre KDH je dôležité správne nastavenie systémov na zabránenie zneužívania. Potom budú mať občania dôveru v inštitúcie a farmári rovnocenný prístup k podpore. Preto hnutie pridáva podpisy k zvolaniu mimoriadnej schôdze NR SR k podozreniam zo zneužitia prostriedkov EÚ. Poslanec Čaučík bude tiež rokovať s českým ministrom pôdohospodárstva Marekom Výborným o možnostiach prevencie podobných problémov.
Dôsledkom káuz je aj pobúrenia a hanba, ktorá dopadá na Slovensko. Poslanec Branislav Škripek poukazuje: „S hanbou rastie aj nedôvera voči našej republike.“ Pripomína kauzu zastavenia financovania vedeckých projektov, kvôli čomu prišla slovenská veda a výskum o potrebnú podporu. Aby sa to neopakovalo, je dôležité, aby kontrolné mechanizmy riadne fungovali.“
KDH zároveň pripomína dôležitosť čerpania eurofondov pre slovenskú ekonomiku. Minulý rok naša krajina využila z európskych prostriedkov až 4 miliardy, pričom do európskeho rozpočtu prispela necelou miliardou. Bez týchto financií by narástol deficit verejných financií o polovicu. Ekonomický expert hnutia a poslanec Jozef Hajko apeluje: „Nespoľahlivé šafárenie s eurofondami ohrozuje slovenskú ekonomiku a vedie krajinu na hranu.“ Ďalšou hrozbou je zahraničná politika na 4 svetové strany, ktorá oslabuje dôveryhodnosť SR v očiach západných obchodných partnerov, z ktorých najvýznamnejšie je Nemecko.
Kresťanskí demokrati považujú vyjadrenie štruktúry strany SMER a hanlivé označenie nemeckého kancelára Friedricha Merza za škandalózne. Odsudzujú aj alibizmus premiéra Fica, ktorý sa od vyjadrenia nedištancoval. Poslanec František Mikloško pripomenul, že Nemci sa so svojou temnou minulosťou pokorne vysporiadali tak, ako žiaden iný národ. Stalo sa tak napríklad aj v r. 1970, keď vtedajší kancelár Brandt poprosil vo Varšave o odpustenie. Nemecko po páde komunizmu výrazne podporuje aj demokratický vývoj na Slovensku. Keďže premiér Fico nemal dosť guráže na to, aby sa za škandalózny výrok ospravedlnil, mene Slovenska tak urobilo KDH. „KDH sa ospravedlňuje kancelárovi Merzovi za výroky politikov Smeru. Robert Fico je síce premiér, ale nepredstavuje celé Slovensko. To zostane a bude slušnou demokratickou krajinou,“ uzavrel František Mikloško.
Sme členmi Európskej ľudovej strany
We are members of European People’s Party