Na dnešnej tlačovej konferencii KDH upozornilo na dôležitosť návratu Európy ku konzervatívnym hodnotám, princípu subsidiarity a decentralizácie, teda riadenia politík zdola, a to najmä pri rozdeľovaní eurofondov. V dnešnom turbulentnom svete je nevyhnutné obnoviť dôveru v demokratické inštitúcie, zabezpečiť rovnosť pred zákonom, chrániť slobodu prejavu a národnú suverenitu a chrániť naše kultúrne dedičstvo.
Predseda KDH Milan Majerský sa v uplynulých dňoch zúčastnil na zasadnutí Výboru regiónov v Bruseli, ktorý rokoval o tom, akou cestou sa bude uberať kohézna politika EÚ, teda prideľovanie finančných prostriedkov: „KDH má na to riešenie – stačí si zobrať ako príklad Poľsko, kde o 40% eurofondov rozhodujú samosprávy a dokonca až o 80% pri Pláne obnovy rozhodujú práve poľské vojvodstvá. Kým na Slovensku centralistický spôsob rozhodovania spôsobuje čerpanie v aktuálnom období len 3% finančných prostriedkov z eurofondov, Poľsko dokáže čerpať viac ako 100%! Správna kohézna politika založená na posilnení regiónov môže prispieť k hospodárskemu rastu nielen Slovenska, ale celej eurozóny.“
Je nepochybné, že decentralizácia by viedla aj k lepšej ekonomickej situácii – ak by sme decentralizovali, nemuseli by ľudia trpieť hanebnou konslidáciou. Žiadna z vlád doteraz nemala takú odvahu, aby presunula eurofondy na samosprávy. KDH dlhodobo upozorňuje na tento problém a naďalej bude pokračovať vo svojej snahe dosiahnuť, aby o eurofondových investíciách rozhodovali tí, ktorí najlepšie vedia, čo ľudia potrebujú, teda naše samosprávy.
Marián Čaučík, podpredseda KDH a Miriam Lexmann, europoslankyňa KDH sa témam európskych hodnôt venovali spolu s viac ako 4000 účastníkmi aj na konzervatívnej konferencii ARC v Londýne. KDH má za to, že v dnešných náročných časoch si treba uvedomiť , že toto nie je kríza našich hodnôt, ale skôr kríza odvahy a dôvery v tieto hodnoty, ako aj v schopnostť stáť si za tým, čo je správne.
Marián Čaučík, podpredseda KDH: „Dnes však vidíme, že aj o týchto hodnotách sa začína pochybovať. Mnohí mladí Európania strácajú vieru v demokraciu. Rastúca podpora pre „silných lídrov“ bez demokratickej kontroly je alarmujúcim signálom, že naša spoločnosť zabúda na lekcie z minulosti. Európa nepotrebuje autoritatívnych vodcov. Potrebuje odvahu. Odvahu brániť hodnoty, ktoré z nás urobili to, čím sme – slobodný, prosperujúci a mierový kontinent.“
Miriam Lexmann, europoslankyňa KDH: „KDH sa snaží na všetkých frontoch a na zahraničných cestách či účasťou na medzinárodných fórach presadzovať hodnoty, ktoré vychádzajú z kresťanského konzervatívneho prostredia, ako sú: právny štát, sloboda slova a vierovyznania, ochrana dôstojnosti a ľudských práv, ochrana mieru a spravodlivosti, ako aj zodpovedné nakladanie s verejnými prostriedkami – to je to, čo vytvorí základ dobré prostredie pre občanov. Aj vďaka tlaku KDH lídri Európskej ľudovej strany vyjadrili podporu princípu subsidiarity, lebo to je ten základný princíp, ku ktorému sa musíme vrátiť. KDH práve preto prišlo aj s ústavnou zmenou, kde tento princíp chce zakotviť v Ústave SR – v prospech Slovenska a v prospech jednoty členských krajín EÚ. Vytváranie politiky zdola je absolútne kľúčové. Dôležitá je podpora našich regiónov, aby sa o štrukturálnych fondoch rozhodovalozdola, aby o nich rozhodovali naše regióny. Za toto sa musí zasadiť naša vláda, ak chce robiť suverénnu a prospešnú politiku, avšak zatiaľ tak nerobí.
Sme členmi Európskej ľudovej strany
We are members of European People’s Party