Holého novela mení stavebný zákon na developerský, kritizuje Janckulík z KDH

Dať také veľké právomoci súkromným developerom, zobrať ich obciam a mestám a vylúčiť z rozhodovania verejnosť nie je nič iné ako okaté vytváranie podmienok v prospech niekoho. Holého návrh vlastne mení stavebný zákon na developerský. V reakcii na návrh novely stavebnej legislatívy z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme rodina) to uviedol podpredseda KDH Igor Janckulík. 

,,Nie je to o tom, či stavebné úrady bezpodmienečne musia byť v mestách a obciach. Ak však samosprávy nemajú mať slovo v tom, čo sa bude stavať na ich území, stávajú sa iba štatistami súkromných záujmov. Presne tam sa nesmieme dostať,“ varuje Janckulík. Samosprávy podľa neho majú právo ovplyvňovať územný rozvoj a výstavbu za účasti verejnosti a preto musia spoločne zostať strážcami postupov v prospech verejného záujmu. 

Podpredseda kresťanských demokratov hodnotí navrhovanú novelu stavebného zákona za šitú horúcou ihlou, nedokončenú a nevyváženú tak vo vzťahu k samosprávam, ako aj k verejnosti. Janckulík preto žiada jej stiahnutie a prepracovanie. 

Igor Janckulík – podpredseda KDH

Po hromadných pripomienkach navrhuje novelu stiahnuť aj organizácia Via Iuris, odmietajú ho tiež Združenie miest a obcí Slovenska či Únia miest Slovenska. Via Iuris predloženej novele vyčíta najmä vylúčenie pôsobnosti správneho poriadku na konania, výrazné obmedzenie práce samospráv, ako aj práv vlastníkov susedných stavieb a pozemkov. Za problematické považuje úplné vylúčenie účasti verejnosti chrániacej životné prostredie na konaní o povoľovaní stavieb či tvorbe územného plánu. Podľa ZMOS by návrh novely sprivatizoval a scentralizoval celé stavebné konanie a obciam a mestám by zobral všetky možnosti ovplyvňovať územný rozvoj a výstavbu na svojom území, pričom tie by sa preniesli do rúk súkromných developerov.

Zdieľanie článku

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
viac článkov

Súvisiace články

KDH povedie aj ďalšie dva roky Milan Majerský

Lídrom Kresťanskodemokratického hnutia bude aj počas nasledujúcich dvoch rokov prešovský župan Milan Majerský. Podpredsedami hnutia zostávajú Marián Čaučík, Igor Janckulík a Tomáš Merašický, súčasťou predsedníctva KDH

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.