Holého novela mení stavebný zákon na developerský, kritizuje Janckulík z KDH

Dať také veľké právomoci súkromným developerom, zobrať ich obciam a mestám a vylúčiť z rozhodovania verejnosť nie je nič iné ako okaté vytváranie podmienok v prospech niekoho. Holého návrh vlastne mení stavebný zákon na developerský. V reakcii na návrh novely stavebnej legislatívy z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme rodina) to uviedol podpredseda KDH Igor Janckulík. 

,,Nie je to o tom, či stavebné úrady bezpodmienečne musia byť v mestách a obciach. Ak však samosprávy nemajú mať slovo v tom, čo sa bude stavať na ich území, stávajú sa iba štatistami súkromných záujmov. Presne tam sa nesmieme dostať,“ varuje Janckulík. Samosprávy podľa neho majú právo ovplyvňovať územný rozvoj a výstavbu za účasti verejnosti a preto musia spoločne zostať strážcami postupov v prospech verejného záujmu. 

Podpredseda kresťanských demokratov hodnotí navrhovanú novelu stavebného zákona za šitú horúcou ihlou, nedokončenú a nevyváženú tak vo vzťahu k samosprávam, ako aj k verejnosti. Janckulík preto žiada jej stiahnutie a prepracovanie. 

Igor Janckulík – podpredseda KDH

Po hromadných pripomienkach navrhuje novelu stiahnuť aj organizácia Via Iuris, odmietajú ho tiež Združenie miest a obcí Slovenska či Únia miest Slovenska. Via Iuris predloženej novele vyčíta najmä vylúčenie pôsobnosti správneho poriadku na konania, výrazné obmedzenie práce samospráv, ako aj práv vlastníkov susedných stavieb a pozemkov. Za problematické považuje úplné vylúčenie účasti verejnosti chrániacej životné prostredie na konaní o povoľovaní stavieb či tvorbe územného plánu. Podľa ZMOS by návrh novely sprivatizoval a scentralizoval celé stavebné konanie a obciam a mestám by zobral všetky možnosti ovplyvňovať územný rozvoj a výstavbu na svojom území, pričom tie by sa preniesli do rúk súkromných developerov.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*