Hospodárska politika vlády prináša zaostávanie Slovenska

Slovensko naďalej ostáva jednou veľkou montážnou dielňou a nebezpečne sa upína na automobilový priemysel. Navyše, keďže v tejto dielni nenachádza dostatok domácich ľudí,  lanári pracovníkov z cudziny. Takto to vyzerá po deviatich mesiacoch činnosti vlády Roberta Fica.

V tomto roku schválila vláda zo štátnych peňazí podporu investícií v celkovej hodnote 562 miliónov eur. Z nich 97 percent smeruje na podporu výroby automobilov alebo súčiastok do nich. Jednostranné upínanie ekonomiky na automobilový priemysel je veľkým hazardom, zvlášť keď vidíme, že v Európskej únii stagnuje predaj elektromobilov. 

Tento spôsob podpory vybraným firmám jasne ukazuje, že vláda chce Slovensko zachovať ako montážnu dielňu v rámci unijnej ekonomiky. Finančná podpora vývoja sa týka 0,4 % z celkovej poskytnutej investičnej pomoci. Uplatňovaná politika vedie k udržiavaniu nízkych príjmov zamestnancov v porovnaní so západnou časťou Európskej únie i so susednými štátmi.

Vláda pritom málo hľadí na rozvoj menej rozvinutých regiónov. Do vyspelejšej západnej časti Slovenska smeruje gro štátnej pomoci a len niečo menej ako polovica ide na východ, pričom v podstate ide len o jednu mohutnú investíciu do priemyselného parku vo Valalikoch, kde má spustiť výrobu nová automobilka.

Poslanec a ekonomický expert KDH Jozef HAJKO: ,,Takto nemôžeme pokračovať ďalej. KDH je za podporu výskumu a inovácií. Ak už, napríklad, ďalej dávame štátne peniaze do automobilového priemyslu, nemá to byť do montážnej výroby, ale na automatizáciu či využívanie umelej inteligencie. Ak zaspíme tento svetový trend, bude to mať hneď dva negatívne dosahy. Ľudia ostanú pracovať za slabé zárobky v trojzmenných prevádzkach a, napokon, môžu v budúcnosti prísť aj o túto prácu, keď sa firmy po vyčerpaní štátnej pomoci pohnú preč za ešte lacnejšou pracovnou silou.“

Poslanec a podpredseda KDH Marián ČAUČÍK: ,,Táto jednostranná orientácia vlády na automobilový priemysel sťažuje podmienky aj pre mladých ľudí na uplatnenie sa na pracovnom trhu, z ktorých nám až štvrtina odchádza do zahraničia. Musíme im zlepšiť kvalitu vzdelávania, bývania a služieb a najmä investovať do inovácií a informačných technológií, aby sme si ich udržali doma. V KDH si vieme predstaviť kvalitné pracovné príležitosti pre mladých, a to finančnou podporou aj v  poľnohospodárstve a regionálnom rozvoj, energetike, životnom prostredí či cestovnom ruchu. No aktuálne nám takého dlhodobé strategické spolupráce  absentujú a my nerozumieme prečo. Slovensko potrebuje dlhodobú hospodársku politiku na ďalších 10 – 20 rokov, ktorá bude prijatá politickým konsenzom, pretože prekračuje  volebné obdobia. My v KDH sme pripravení odborne prispieť k jej prijatiu a posunúť tak Slovensko dopredu.“

Zistenia KDH na základe podkladov Ministerstva hospodárstva SR:

Rozloženieeur%
Východ Slovenska279 723 55836,0%
Západ Slovenska496 376 00064,0%
Spolu776 099 558
Automobilový priemysel756 384 95097,46%
Iné19 714 6082,5%
Spolu776 099 558
Montážna výroba773 036 55899,6%
Sofistikovaná výroba3 063 0000,4%
Spolu776 099 558

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*