Je nehorázne nechať prevádzku mýta naďalej v rukách SkyToll-u

Nechať v rukách prevádzku mýta za 63 miliónov eur naďalej firme SkyToll je neprijateľné a nehorázne. Za doterajších 13 rokov bola tejto spoločnosti vyplatená viac ako 1 miliarda eur. Za takú sumu by mala prevádzkovať mýto na Slovensku ešte ďalších 20 rokov za symbolické 1 euro. Upozorňuje na to Kresťanskodemokratické hnutie. 

V Českej republike vyhrala dcérska firma SkyToll-u – CZech Toll – prevádzku mýta zhruba za 40 miliónov eur, pričom spoločnosť musí spravovať dvakrát viac ciest a diaľnic.  

Za pokračovanie výberu elektronického mýta so SkyToll-om nesie politickú zodpovednosť súčasný minister dopravy Doležal, ale aj celá vláda vrátane premiéra Hegera a jeho predchodcu Matoviča. ,,Už v roku 2019 sa vtedajší opozičný politici Heger, Matovič a Marosz oneskorene, ale predsa pridali k názoru KDH a k správe Najvyššieho kontrolného úradu SR o prevádzke elektronického mýta a prehlásili, že sa jedná o jednu z najväčších ekonomických zlodejín Smeru,“ upozorňuje podpredseda KDH Igor Janckulík.  

Podľa jeho slov sa mali títo politici v marci 2020 po nástupe do vlády všemožne usilovať a rokovať s firmou SkyToll o tom, aby po 13 rokoch splácania mýta, prešiel všetok majetok, vrátane hardvéru i softvéru do majetku štátu. ,,Zároveň mala Národná diaľničná spoločnosť a ministerstvo dopravy intenzívne realizovať novú súťaž na prevádzku mýta s tým, že tento majetok by bol jednotlivým uchádzačom ponúknutý na ďalšiu prevádzku,“ spresňuje podpredseda KDH.

KDH už od roku 2009 počas vlád Smeru kritizovalo spôsob obstarávania, priebeh súťaže, ale hlavne výslednú cenu elektronického výberu mýta, a potom aj ďalšie jeho dodatky a navýšenia. ,,Z tohto dôvodu KDH v parlamente odvolávalo ministrov dopravy za Smer v roku 2010 vtedajšieho ministra Vážneho a o 4 roky neskôr ministra Počiatka. Aj preto sme spolu s europoslancom Ivanom Štefancom podali v roku 2015 na Generálnu prokuratúru tresne oznámenie vo veci elektronického výberu mýta,” spresňuje člen dopravnej komisie KDH Pavol Zajac

,,Od začiatku prevádzky SkyTollu na Slovensku argumentovali predstavitelia Smeru, že je to „PPP“ projekt, ktorý prejde po 13 rokoch prevádzky do vlastníctva štátu. Preto razantne odmietame predlžovanie prevádzky elektronického výberu mýta s firmou SkyToll,” dodáva Janckulík. 

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*