Kauza dodatočne schválenej odmeny pre obvineného exšéfa Tiposu má vážne nezodpovedané otázniky

Ak dozorná rada Tiposu 4. apríla tohto roku schválila odmenu pre bývalého generálneho riaditeľa Kaňku za obdobie prvého polroka 2022, a táto mu nebola vyplatená v tomto roku, vynára sa séria vážnych otázok. O čom rozhodovala dozorná rada? Boli už peniaze na účte, keď rozhodovala? Prečo k tomu zasadali až takmer rok po jeho odstúpení? Podpredseda KDH Tomáš Merašický tým reaguje na informácie, že v kauze dodatočne schválenej odmeny pre trestne stíhaného Mareka Kaňku nedošlo k vyplateniu odmeny v aktuálnom roku. 

TOMÁŠ MERAŠICKÝ, podpredseda KDH: 

Prípad má množstvo nezodpovedaných otázok. Informácie, ktoré sme dostali, hovoria, že dozorná rada aktivovala odmenu pre pána Kaňku tak, aby bola sprocesovaná do 31. mája 2023. 

Pýtame sa, o čom teda rozhodovala dozorná rada? Prečo rozhodovala 4. 4. 2023, teda takmer rok po tom, ako pán Kaňka odstúpil pre podozrenie z trestného činu daňových podvodov? O čom rozhodovala dozorná rada dokonca na druhý pokus? Ak odmena nebola vyplatená v tomto kalendárnom roku, pýtame sa: ide o dodatočné schválenie odmeny, ktorá bola formou preddavku vyplácaná ešte vlani? Ak to tak bolo, išlo by o iný formálny úkon, ale stále o odmenu. Prečo bol až v tomto roku 2023, keď sa uzatváral účtovný rok, podaný návrh na dozornú radu – na podnet terajšieho generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva, aby boli dodatočne pánovi Kaňkovi tieto finančné prostriedky uznané? Boli už peniaze na účte, a teda bolo potrebné vytvoriť mechanizmus, na základe ktorého je možné ponechať si finančné prostriedky?

Ide o mimoriadne závažné otázky, ktoré nemôžu zostať nezodpovedané a kauzu nie je možné odbiť vetou, že v tomto roku nebola vyplatená žiadna odmena. Opätovne žiadame jasné vysvetlenie. 

Ministerstvo financií hovorí, že pánovi Kaňkovi nevyplatilo tantiémy – tie naozaj vypláca rezort. Ale odmeny vypláca Tipos, a tieto odsúhlasila dozorná rada. Podľa medializovaného dokumentu zároveň ministerstvo o neodsúhlasení tantiémov rozhodlo 6. júna, teda po termíne 31. mája, do ktorého mala byť podľa záverov dozornej rady sprocesovaná odmena. 

Dozorná rada zastupuje akcionára, v tomto prípade spoločnosť Tipos, ktorá spadá pod Ministerstvo financií. 

Zároveň pripomíname aj druhú rovinu a žiadame, aby Národný inšpektorát práce preveril, či v Tipose nedochádza k neštandardne veľkému počtu a opakovanému zamestnávaniu ľudí na dohodu.

Predsedu hospodárskeho výboru NR SR Petra Kremského žiadame, aby v prípade zvolal mimoriadny hospodársky výbor a prešetril nezodpovedané skutočnosti ku kauze Tiposu tak, ako sa to rozhodol urobiť v inej téme, na ktorej mu osobne záleží. Na téme transparentnosti v procesoch týkajúcich sa nominanta jeho kolegov mu azda nezáleží? Očakávame, že témou a jej prešetrením sa bude zaoberať aj minister financií.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*