Kauza najdrahších svíň: Nejde iba o príspevok pre Kyseľa, žiadame ministra vyvodiť zodpovednosť

Podpora vo výške 27-tisíc eur na chov šiestich ošípaných pre bývalú firmu štátneho tajomníka Milana Kyseľa je len časť problému v kauze „najdrahších svíň“. Otázny nie je iba vysoký príspevok práve pre danú firmu, ale celkový systém zvláštneho prideľovania štátnych peňazí v gescii ministerstva pôdohospodárstva, ktorý vyvoláva ďalšie otázniky. Upozorňuje na to Kresťanskodemokratické hnutie, ktoré pred najbližším rokovaním vlády SR žiada ministra Vlčana vo veci bezodkladne vyvodiť zodpovednosť. 

Uprostred zložitého obdobia pre poľnohospodárov sa nemôže stať, že politici takýmto spôsobom prihrajú sebe alebo im blízkym osobám štátne peniaze, na ktoré sa skladajú všetci daňoví poplatníci. Nehovoriac o tom, že vláda sa označuje za transparentnú. Štátny tajomník Kyseľ, ktorý mal v kauze profitovať, musí byť odvolaný, ale riešenie kauzy nemôže skončiť iba pri tom,“ apeluje podpredseda KDH Igor Janckulík s tým, že kauza nie je iba o príspevku pre bývalú firmu štátneho tajomníka s názvom Rimanec. 

Štátne peniaze, teda peniaze nás všetkých, boli pridelené na základe dotazníkového zberu údajov. Oslovené preň boli iba vyvolené osoby. Pýtam sa, prečo neprebehla klasická výzva, prečo o možnosti získať príspevok neboli transparentne informovaní všetci poľnohospodári a prečo musíme namiesto riešenia akútnych problémov občanov znova riešiť pochybné šafárenie s verejnými zdrojmi? Toto naozaj nie je o jednej osobe štátneho tajomníka, ale o chorom systéme, kde sa občania ako štatisti majú prizerať, čo si môžu mocní dovoliť,“ uviedol Janckulík. 


KDH vyjadruje veľké znepokojenie nad netransparentným konaním ministerstva pôdohospodárstva pod rúškom boja proti africkému moru ošípaných. Hnutie očakáva, že hneď na prvom tohtoročnom zasadnutí vlády SR bude vyvodená zodpovednosť a zamedzí sa podobnému konaniu v budúcnosti. 


Vláda, ktorá si kladie za cieľ bojovať s korupciou, musí ísť sama príkladom. Takto sme si vstup do nového roka, v ktorom čelíme oveľa vážnejším problémom, naozaj nepredstavovali. Potvrdzuje sa, že na Slovensku okrem covidu musíme čeliť aj ďalším vážnym výzvam, a to aj chorobe uprednostňovania „našich ľudí“, hodnotí podpredseda KDH Marián Čaučík. Prihratie peňazí pre rodinnú firmu štátneho tajomníka je podľa neho neakceptovateľné. „Ak by sa však kauza zamietla pod koberec, bola by to výrazná rana pre dôveryhodnosť vlády v boji proti korupcii. Veríme, že vláda bude konať razantne a vyšle jasný signál, že vlastné pochybenia berie vážne a rieši ich,“ dodáva. 


Od produkcie poľnohospodárov – a teda aj od skutočného víťazstva nad africkým morom ošípaných – závisí aj naša potravinová sebestačnosť a bezpečnosť, pripomína KDH. „Potrebujeme nových, mladých farmárov, ktorí sa budú chcieť venovať podnikaniu v agrosektore. Zo strany štátu musia cítiť istotu, že majú rovnaké a spravodlivé šance uchádzať sa o dotácie či podporu, ak ju raz budú niekedy potrebovať. Bez ohľadu na ich politickú príslušnosť či kamarátšafstvá,“ uzatvára podpredseda kresťanských demokratov Čaučík. 

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*