Pri príležitosti 25. novembra ako Medzinárodného dňa za odstránenie násilia páchaného na ženách KDH odsudzuje akékoľvek násilie páchané na ženách.
Polícia minulý rok zaznamenala celkovo takmer 2400 prípadov násilnej a mravnostnej kriminality páchanej na ženách a dievčatách. Takmer každá tretia žena zažila za svoj život fyzické alebo sexuálne násilie.
Andrea Turčanová, poslankyňa za KDH v NR SR: „Je smutné, že hranice toho, čo je prijateľné, sa neustále posúvajú. Vulgarizácia verejného priestoru, nenávistné prejavy a normalizácia agresie k tomuto vývoju len prispievajú. Buďme preto viac všímaví a nedovoľme, aby násilie a nenávisť získali svoje miesto v našej spoločnosti. Za posledných 6 rokov tvorili na Slovensku ženy až 86 percent obetí trestného činu týrania blízkej osoby a za toto obdobie bolo až 52 žien zavraždených ich partnerom.“
„Slovensko, žiaľ, nemá vytvorené systematické podporné mechanizmy na prevenciu a pomoc obetiam domáceho násilia. Našej legislatíve na ochranu žien pred domácim násilím chýba efektívna implementácia. Orgány, ktoré sa dostávajú do kontaktu s obeťami domáceho násilia nemajú pravidelné školenia, aby vedeli situáciu riešiť citlivo a neprispievali tak k druhotnej viktimizácii obetí. V neposlednom rade potrebujeme vytvoriť sieť bezpečných miest, kde sa môžu ženy aj s deťmi uchýliť a dostať sa tak z dosahu násilníka,“ hovorí europoslankyňa Miriam Lexmann, ktorá dlhodobo poukazuje na to, že na efektívnejšiu ochranu obetí domáceho násilia nie sú potrebné rôzne zideologizované iniciatívy pretláčané aj európskymi inštitúciami.
Napriek tomu vláda nedokáže zabezpečiť dostatočné a predvídateľné financovanie organizácií, ktoré obetiam násilia pomáhajú. Zároveň ani vo februári tohto roku nepodporila novelu trestného zákona z dielne KDH, v ktorej sme navrhovali zahrnúť domáce násilie ako nový druh prečinu. Tým sme chceli v praxi zabezpečiť efektívnejšie postihovanie takéhoto konania, a rovnako tak aj účinnejšiu prevenciu proti jeho páchaniu.
KDH bude aj ďalej bojovať za elimináciu domáceho násilia, ktoré ubližuje nielen ženám, ale aj ich deťom. Vyzývame preto vládu, aby v tejto veci konala viac a aby konala systémovo na ochranu dôstojnosti života žien a ich detí.
Taktiež vyzývame na ochranu žien v spoločnosti, ako aj v športe či inde, pred ohrozeniami v súvislosti s novodobým fenoménom tzv. „transrodovosti“ vrátane svojvoľných zmien pohlavia, ako sa to, napríklad, nedávno ukázalo aj na letných olympijských hrách. Tieto experimenty nielenže ohrozujú spravodlivosť v športe, ale aj samotné fyzické zdravie žien. Ženy musia byt chránené aj v nemocniciach či pri výkone trestu vo väzniciach a v mnohých iných oblastiach. Žiaľ, už aj dnes sú známe prípady keď ideologizácia v konečnom dôsledku vystavila ženy násiliu.
Každá žena, ktorá zažíva situácie, kde by mohla byť ohrozená alebo je priamo obeťou násilia, prosím, neváhajte a kontaktujte linky pomoci a používajte signál uzavretého palca v dlani, ktorý vám môže zachrániť život: zastavmenasilie.gov.sk alebo na čísle 0800 212 212.
Sme členmi Európskej ľudovej strany
We are members of European People’s Party