KDH je nositeľom odkazu Nežnej revolúcie aj v súčasnosti

Pravda, sloboda, demokracia a úcta k dôstojnému životu každého človeka – to sú hodnoty, ktorým je Kresťanskodemokratické hnutie verné od svojho vzniku. Tieto hodnoty priniesla aj Nežná revolúcia, priniesli ich mladí ľudia, študenti spolu s disidentmi a občanmi vtedajšieho Československa,  ktorí svoju nespokojnosť s komunistickým  režimom začali vyjadrovať nahlas a nebojácne. Práve tieto hodnoty si ako odkaz udalostí v novembri 1989 musíme vážiť, strážiť a chrániť.

KDH ako najstaršie politické hnutie na Slovensku má aj dnes vo svojich radoch mnoho ľudí, ktorí sa zásadnou mierou pričinili o pád komunistického režimu. KDH stálo pri zrode demokracie na Slovensku, pri šírení odkazu a hodnôt Nežnej revolúcie a je ich presadzovateľom a nemenným ochrancom aj v súčasnom rozhodujúcom období.

Kresťanskí demokrati si pripomenuli  35.výročie Nežnej revolúcie dnes popoludní na spomienkovom podujatí spojenom s kladením vencov, podpisom Deklarácie kresťanských demokratov a ľudí dobrej vôle Slovenska k 35. výročiu Nežnej revolúcie a slávnostným tlačovým brífingom pri Pamätníku obetí komunistického režimu na cintoríne vo Vrakuni. Na podujatí sa zúčastnili členovia a sympatizanti KDH, členovia predsedníctva a vedenie KDH poslanci za KDH v Národnej rade SR, ako aj  známe osobnosti spoločenského a politického života či široká verejnosť.

Milan Majerský, kresťanský mládežnícky aktivista počas komunistického režimu, dnes predseda KDH: „Túžba po slobode, vernosť pravde a osobná odvaha priviedli v novembri 1989 do ulíc našej krajiny ľudí všetkých generácií. Tisícky ľudských príbehov sa tak spojili do jedného a spoločne začali meniť charakter dejín presiaknutých komunizmom. Či to bolo so sviečkou v ruke v marci 1988 alebo štrngajúcimi kľúčmi v novembri 1989, hľadali sme pravdu a chceli dýchať slobodu. Vernosť tejto pravde, nech je pre nás svetlom v každom čase. Aj v tom dnešnom, keď opäť cítime, že je naša sloboda ohrozená ako jasnými, tak aj skrytými nástrahami.“

17. november ´89 bol aj o tom, že sme už nechceli žiť v krajine, kde sme nemohli verejne prejavovať svoju vieru. Nechceli sme žiť v krajine, kde sloboda svedomia a sloboda myslenia neznamenali nič, pretože to, čo si máme myslieť, nám nariaďovala štátna ideológia. Sloboda je však najmä o zodpovednosti a o tom, že sa človek môže rozhodnúť sám a dobrovoľne pre konanie dobra. Zlomové momenty v histórii si vždy vyžadujú nebojácnych jednotlivcov, ktorí nesú svetlo nádeje v tme. Za svoje názory, presvedčenie a vieru boli v čase totality takíto ľudia prenasledovaní, väznení, mučení, niektorí z nich položili za pravdu aj svoje životy.

Dnes preto myslíme zvlášť na tých, ktorí sa postavili brutalite totalitného režimu. Našich blízkych i vzdialených, známych aj neznámych, žijúcich i už zosnulých.

Miriam Lexmann, europoslankyňa za KDH a  priama príbuzná pátra Mikuláša, ktorý obetoval život za slobodu a Gregora Lexmanna, ktorý žil dlhé roky vo väzení: Úprimne nám všetkým prajem vytrvalosť a odvahu, akú preukázali mnohí velikáni i nenápadní hrdinovia nášho boja o slobodu. Aby sme sa aj my dnes dokázali postaviť na stranu tejto slobody, ktorá nie je samozrejmosťou, a rovnako boli vzorom pre tie krajiny, ktoré o ňu stále zápasia. Naša totalitná minulosť nás pozýva stáť na strane všetkých nespravodlivo súdených a prenasledovaných len pre ich túžbu žiť v slobodnej krajine.

Nežnej revolúcii predchádzala v marci 1988 Sviečková manifestácia ako predzvesť veľkých zmien v našej krajine. Práve tam sa ukázala sila tichej modlitby za náboženské slobody a ľudské práva. Zorganizovali ju ľudia z vtedajších tajných a prenasledovaných katolíckych spoločenstiev. Bezpečnostné zložky rozohnali dav z Hviezdoslavovho námestia v Bratislave, desiatky ľudí zadržali a vypočúvali dlhé hodiny – Františka Mikloška pustili až po 48 hodinách.

František Mikloško, vtedajší disident, jeden z hlavných aktérov Nežnej revolúcie, dnes poslanec za  KDH:Mená obetí hovoria najviac o brutalite totalitného systému v Československu. Za každým menom je jeden životný príbeh, jeden osud, plány a nesplnené sny. Tu na Ružinovskom cintoríne ich je niekoľko. Na Slovensku za 40 rokov komunizmu ich bolo vyše 70 tisíc, ktorí boli odsúdení na viac ako 83 tisíc rokov väzenia. Česť ich nehynúcej pamiatke.“

Marián Čaučík, podpredseda a poslanec za KDH, aktivista podzemnej cirkvi počas komunistického režimu, jeho mama bola politická väzenkyňa pre svoje náboženské presvedčenie: „Komunistická moc obrala ľudí o slobodu. Desaťtisíce ľudí sa dostali do väzenia, len preto, že chceli žiť slobodne, a režim ich považoval za vnútorných nepriateľov. Aj po prepustení z väzenia žili až do roku 1990 ako ľudia druhej kategórie. Taký osud mala aj moja mama, ktorá sa dostala do väzenia ako študentka pre svoje náboženské aktivity. Vážme si slobodu a chráňme ju každý deň tam, kde sme. Lebo aj dnes vnímame snahy umelo vytvárať nepriateľov a rozdeľovať spoločnosť, keď sa za nepriateľov považujú ľudia, ktorí vyslovia opačný názor ako tí, čo majú moc, a strácame schopnosť diskutovať a hľadať riešenia pre spoločné dobro.“

Aj známy publicista Oliver Andrasy varuje pred nebezpečnosťou návratu  totalitných režimov.

 ,,Som veľmi rád, že som mal možnosť vyrastať v rodine, v ktorej nikto nesympatizoval s komunistickým režimom. Keď mojej mame v zamestnaní asi v roku 1960 navrhli, že by mohla byť vedúcou oddelenia, ak vstúpi do komunistickej strany, odpovedala, že to neprichádza do úvahy, lebo jej  predkovia by sa v hrobe obrátili. Keď v správach v roku 1989 ohlásili, že bude zrušený článok IV. O vedúcej úlohe komunistickej strany v Ústave, s manželkou sme si ten večer otvorili šampanské. Nežnej revolúcii sme sa tešili ako máločomu.  No, som dnes zisťujem, že  sme boli trochu naivní, pretože sme si mysleli, že  z pádu komunistického režimu sa tešili tešia všetci. Ale komunisti sa netešili a netešia. Je úplne zrejmé, že na Slovensku prebieha kontrarevolúcia a na vládnej úrovni odznievajú vyhlásenia a dejú sa  veci, ktoré sú v priamom rozpore s duchom Nežnej revolúcie. Najhoršie  však je to, že ZLO vyhráva aj  vo významných krajinách sveta. Povedal by som si, že satan má žatvu. Darí sa mu ako začiatkom 30. rokov 20.teho storočia v Nemecku. Ale dúfam a  verím, že Boh ešte za môjho života diabla porazí.“

Cesta k zrode slobody a demokracie, ako aj túžba po týchto hodnotách, bola  väčšia ako strach z totalitného režimu. Ukázali sme  svetu, že aj napriek hrôzam, ktoré sa diali počas štyridsiatich rokov totality, môže byť revolúcia nežná.Aktívna účasť kresťanských demokratov a všetkých ľudí dobrej vôle na tomto dôležitom historickom míľniku nesmie ostať opomenutá a už vôbec nie zabudnutá. Len spoločným úsilím a v jednote dokážeme ochrániť demokraciu a rozvíjať tak dedičstvo Nežnej revolúcie pre budúce generácie. KDH bude vytrvalo prispievať k jej ochrane pred priamymi, ale aj skrytými nástrahami dneška.

Text Deklarácie kresťanských demokratov a ľudí dobrej vôle Slovenska k 35. výročiu Nežnej revolúcie, ktorou sa členovia KDH, občania a osobnosti hlásia k odkazu Nežnej revolúcie chrániť slobodu a demokraciu, a vyzývajú vládu SR, aby nekonala v rozpore s týmto sa odkazom, za niekoľko hodín od jej zverejnenia podpísalo už takmer 1400 členov KDH, poslancov za KDH, sympatizantov a priaznivcov KDH vrátane známych osobností spoločenského a politického života:

Deklarácia kresťanských demokratov a ľudí dobrej vôle Slovenska k 35. výročiu Nežnej revolúcie

S úctou spomíname na tisíce odvážnych ľudí, ktorí v túžbe po slobode a demokracii vzdorovali komunistickému totalitnému režimu bez násilia, zachovajúc si morálnu integritu. Ich protestom bolo hovorenie pravdy. Nemyslíme len na tých, ktorí sa postavili totalite verejne, za čo boli mnohí nespravodlivo odsúdení a prenasledovaní. Myslíme aj na všetkých, ktorí svoj protest prejavovali nenápadným, ale dôsledným udržiavaním nádeje z generácie na generáciu v rodinách, rozličných komunitách i náboženských spoločenstvách. Toto hrdinstvo mnohých viedlo k zjednoteniu demokraticky zmýšľajúcich ľudí na Slovensku počas Nežnej revolúcie. 


Dnes, 35 rokov po revolúcii, stojíme opäť na rázcestí. Čoraz väčšia časť spoločnosti pociťuje, že ideme nesprávnou cestou, na ktorej naša vláda upína svoj zrak k autoritatívnym režimom.

Obraciame sa na všetkých ľudí dobrej vôle, aby nestratili dôveru vo vlastný štát. Aby mladá generácia mala nádej na lepšiu budúcnosť v rodnej krajine, v ktorej je základným pilierom ochrana slobody slova, svedomia a vierovyznania. Sklamania by nás nemali viesť k apatii či polarizácii, ale k poučeniu a náprave chýb.

Preto vyzývame vládnych predstaviteľov Slovenskej republiky, aby:

  • napĺňali nádeje občanov reálnymi opatreniami, nie prázdnymi sľubmi a gestami.
  • zabezpečili súlad medzi svojimi vyhláseniami a činmi, odmietajúc lož ako pracovnú metódu.
  • chránili a posilňovali základné hodnoty Nežnej revolúcie – slobodu, spravodlivosť, demokraciu a nezbližovali sa s nedemokratickými režimami
  • pracovali na vytvorení podmienok pre dôstojný život občanov a lepšiu budúcnosť Slovenska. 
  • vnímali svoju morálnu zodpovednosť chrániť tento odkaz slobody aj na európskej a medzinárodnej úrovni.

Len spoločným úsilím a v jednote dokážeme ochrániť demokraciu a rozvíjať tak dedičstvo Nežnej revolúcie pre budúce generácie.

Sloboda totiž nie je samozrejmosťou. Chceme vytrvalo prispievať k jej ochrane pred priamymi, ale aj skrytými nástrahami, každý tam, kde sme a tak ako môžeme.

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*