KDH je proti vyššej dani: Nie vybrať a populisticky rozdať, ale nechať rodinám s deťmi, čo si zarobili

Ak chceme pomôcť rodinám s deťmi, neberme im ťažko zarobené peniaze, ale nechajme ich v peňaženkách rodičov. To znamená zvýšiť daňové bonusy, nie dane, uviedol predseda KDH Milan Majerský k návrhu zvýšenia dane na 25 percent. Cestou podľa neho určite nie je najskôr vybrať a potom populisticky vrátiť. 

Možností pomoci rodinám je viacero, ale zvýšenie dane nie je cesta. V KDH dlhodobo presadzujeme progresívne zvýšenie daňového bonusu pre všetky deti do 18 rokov až do výšky 100 eur na dieťa, ktorý rastie s počtom detí,“ približuje Majerský riešenie „Dieťa 100 plus“. Takýto progresívny daňový bonus na dieťa podľa neho adresne pomáha pracujúcim rodinám s viacerými deťmi, ktoré sú vo zvýšenej miere ohrozené chudobou a štát stojí rádovo menej ako návrh ministra financií.   

Pre rodičov a rodiny, kde príjmy nestačia, môže byť podľa KDH zvýšenie prídavkov na deti v poriadku, ale financovať by sa malo z úspor alebo z lepšieho výberu DPH a iných daní. Napríklad môže ísť o negatívny daňový bonus, teda ak by vyšiel do mínusu, štát vyplatí rozdiel. 

„Prijatím návrhu Igora Matoviča by na Slovensku nastalo dramatické zdražovanie. Zvyšovanie DPH môže spustiť prudkú špirálu inflácie a znehodnotenie úspor obyvateľstva. Už dnes niektoré tovary zdraželi o desiatky percent. V KDH si podporu rodiny takto nepredstavujeme,“ zdôrazňuje líder kresťanských demokratov. 

Hnutie zároveň upozorňuje, že vláda osobitne v takýchto zásadných opatreniach musí komunikovať jednotne. „Na jednej strane ministerstvo práce a rodiny avizuje zámer prijať Národnú stratégiu na podporu rodiny a demografického rastu v SR do roku 2030, ktorý vítame. Na druhej strane však popritom minister financií zverejňuje dôležité politiky a nepripravené opatrenia cez statusy na sociálnej sieti. Takéto konanie zbytočne dehonestuje dobré snahy a k voličom je nepoctivé a veľmi neúctivé,“ uzatvára Majerský. 

Zdieľanie článku

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
viac článkov

Súvisiace články

KDH povedie aj ďalšie dva roky Milan Majerský

Lídrom Kresťanskodemokratického hnutia bude aj počas nasledujúcich dvoch rokov prešovský župan Milan Majerský. Podpredsedami hnutia zostávajú Marián Čaučík, Igor Janckulík a Tomáš Merašický, súčasťou predsedníctva KDH

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.