KDH je proti vyššej dani: Nie vybrať a populisticky rozdať, ale nechať rodinám s deťmi, čo si zarobili

Ak chceme pomôcť rodinám s deťmi, neberme im ťažko zarobené peniaze, ale nechajme ich v peňaženkách rodičov. To znamená zvýšiť daňové bonusy, nie dane, uviedol predseda KDH Milan Majerský k návrhu zvýšenia dane na 25 percent. Cestou podľa neho určite nie je najskôr vybrať a potom populisticky vrátiť. 

Možností pomoci rodinám je viacero, ale zvýšenie dane nie je cesta. V KDH dlhodobo presadzujeme progresívne zvýšenie daňového bonusu pre všetky deti do 18 rokov až do výšky 100 eur na dieťa, ktorý rastie s počtom detí,“ približuje Majerský riešenie „Dieťa 100 plus“. Takýto progresívny daňový bonus na dieťa podľa neho adresne pomáha pracujúcim rodinám s viacerými deťmi, ktoré sú vo zvýšenej miere ohrozené chudobou a štát stojí rádovo menej ako návrh ministra financií.   

Pre rodičov a rodiny, kde príjmy nestačia, môže byť podľa KDH zvýšenie prídavkov na deti v poriadku, ale financovať by sa malo z úspor alebo z lepšieho výberu DPH a iných daní. Napríklad môže ísť o negatívny daňový bonus, teda ak by vyšiel do mínusu, štát vyplatí rozdiel. 

„Prijatím návrhu Igora Matoviča by na Slovensku nastalo dramatické zdražovanie. Zvyšovanie DPH môže spustiť prudkú špirálu inflácie a znehodnotenie úspor obyvateľstva. Už dnes niektoré tovary zdraželi o desiatky percent. V KDH si podporu rodiny takto nepredstavujeme,“ zdôrazňuje líder kresťanských demokratov. 

Hnutie zároveň upozorňuje, že vláda osobitne v takýchto zásadných opatreniach musí komunikovať jednotne. „Na jednej strane ministerstvo práce a rodiny avizuje zámer prijať Národnú stratégiu na podporu rodiny a demografického rastu v SR do roku 2030, ktorý vítame. Na druhej strane však popritom minister financií zverejňuje dôležité politiky a nepripravené opatrenia cez statusy na sociálnej sieti. Takéto konanie zbytočne dehonestuje dobré snahy a k voličom je nepoctivé a veľmi neúctivé,“ uzatvára Majerský. 

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*