Európska komisia dala vysvedčenie vláde Roberta Fica v oblasti právneho štátu. Žiaľ, povzbudivé pre Slovensko a jeho občanov nie je. Podľa hodnotiteľov EK, vláda nezlepšila 6 zo 7 odporúčaní na zabezpečenie lepšieho právneho štátu. Kritika komisie sa týka odvolávania členov Súdnej rady, oslabenia boja s korupciou či fungovanie verejnoprávnych médií. Zvlášť alarmujúce je zneužívanie skráteného legislatívneho konania pri dôležitých zákonoch.
Pre KDH je dodržiavanie princípov právneho štátu kľúčové a máme jasný recept, ako v tejto oblasti nebyť doslova na chvoste Európy.
Právny štát je totiž základom na to, aby sa ľudia na Slovensku cítili bezpečne, pociťovali, že štát a súdy sa správajú ku všetkým spravodlivo, a zároveň prispieva k tomu, aby k nám prichádzali nové investície. Zahraničné firmy chcú prísť tam, kde bude zdravé konkurenčné prostredie a nie na miesta, kde sú rovní a rovnejší.
Slovensku určite nepomôže vydávať na ministerstve publikácie o údajnom únose spravodlivosti, ale jasné dodržiavanie zákonov a vyvodzovanie zodpovednosti. Zákony musia byť písané pre všetkých s ešte väčším ohľadom na tých najzraniteľnejších. To sa v poslednej dobe nedeje. V uplynulých mesiacoch sme svedkami narýchlo šitých zákonov prijímaných bez odbornej diskusie, ktoré viac škodia ako pomáhajú a každú chvíľu ich musí vládna väčšina opravovať.
Medzi prioritami, ktoré KDH nedávno predstavilo a ktoré chceme presadiť do Ústavy SR, je aj jasné definovanie, kedy bude možné použiť skrátené legislatívne konanie, aby sa z tejto mimoriadnej možnosti nestal pravidelný postup pri každom zákone, ktorý si zmyslia poslanci za vládnu koalíciu schváliť čo najrýchlejšie a bez odborného pripomienkovania. KDH prinesie takú právnu úpravu, aby Ústavný súd SR ako nezávislá inštitúcia mohla jasne posúdiť, či je možné prijať zákon zrýchlene alebo nie, a skrátené legislatívne konanie bude môcť byť použité len v jasne definovaných prípadoch.
Sme členmi Európskej ľudovej strany
We are members of European People’s Party