KDH k novele zákona o pomoci tehotným ženám: Materstvo treba oceniť, chrániť a podporovať

KDH dlhodobo podporuje ochranu materstva, rodiny a ľudského života, preto víta poslanecký návrh zákona o pomoci tehotným ženám, ktorý sa aktuálne prejednáva v NR SR. Podľa hnutia ide o krok správnym smerom, lebo materstvo treba oceniť, chrániť a podporovať. Ochrana života si však zaslúži vládny návrh zákona, upozorňujú kresťanskí demokrati. 

Novela prináša viacero opatrení na pomoc tehotným ženám, ako je napríklad núdzové bývanie pre tehotné ženy v kríze či príspevok pri narodení dieťaťa v plnej výške aj pre štvrté narodené dieťaťa. Zlepšuje aj informovanosť pri závažnom rozhodovaní o umelom potrate napríklad predĺžením lehoty na rozmyslenie o umelom potrate na 96 hodín a skvalitnením informácií, ktoré tehotná žena dostane pri žiadosti o umelé ukončenie tehotenstva.

“Uvedený zákon je cesta dobrým smerom. Viaceré opatrenia kopírujú aj návrhy KDH, ktoré je vždy na strane materstva a za zlepšenie ochrany pred umelým potratom, ktorý znamená ukončenie ľudského života dieťaťa”, uviedla členka predsedníctva KDH Martina Holečková.

Predseda kresťanských demokratov Milan Majerský pripomína, že KDH sa programovo dlhodobo venuje problematike pomoci tehotným matkám v núdzi a ochrane života v každej jeho fáze. „Ochrana života si zaslúži vládny návrh zákona, nie iba poslanecký. KDH však podporuje každú pozitívnu a dobre pripravenú zmenu v tomto smere,“ povedal Majerský. KDH víta návrh na zlepšenie poučenia a informovaného súhlasu a na zlepšenie zisťovania štatistických údajov o príčinách umelej potratovosti. „Kvalitné informácie založené na relevantných dátach sú základným predpokladom k tomu, aby sme následne boli schopní nastaviť skutočne účinnú pomoc. Za dôležité opatrenie pre ochranu žien pred neuváženým potratom považujem aj navrhovaný zákaz reklamy na umelé potraty,” doplnil expert KDH na oblasť ochrany života Marek Michalčík.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*