KDH k novým opatreniam: Riadny lockdown s kompenzáciami mohol ušetriť čas i straty

KDH navrhovalo 20-dňový lockdown pre všetkých s kompenzáciami pre zasiahnutých zamestnávateľov, živnostníkov, zamestnancov i sektory, aby sme ochránili kolabujúce zdravotníctvo a predišli humanitárnej kríze počas Vianoc.   Namiesto toho sa prijal akože „lockdown“ – mačkopes s množstvom výnimiek a dvojakým metrom, ktorý ani zásadne neuľavil zdravotníctvu, ani výrazne nezastavil šírenie vírusu, zato zvýšil napätie v spoločnosti.    Výsledkom je oneskorená zmena pravidiel v podobe zatvorenia 2. stupňa ZŠ a SŠ, po ktorom sme volali pre ochranu zdravotníctva. Vítame snahu zamedziť šíreniu vírusu na školách, ktoré potvrdil vývoj situácie. Radšej krátkodobo obmedziť aj výučbu a zastaviť veľmi nepriaznivý pandemický stav, ako čeliť riziku humanitárnej krízy celej krajiny. 

KDH k hotovosti 300 eur pre seniorov: Ako motivácia pre očkovanie akceptovateľné, ako pomoc v energetickej kríze nespravodlivé

K dohode koalície na 300-eurovom hotovostnom príspevku pre seniorov nad 60 rokov KDH uvádza, že pokiaľ má ísť o motiváciu pre najohrozenejšiu skupinu občanov dať sa zaočkovať, opatrenie treba s porozumením prijať a počkať si na výsledky, ktoré prinesie. Z dlhodobého hľadiska si seniori podľa hnutia určite zaslúžia vyššiu podporu, ale systémovú.   

Ak však malo byť opatrenie aj príspevkom v energetickej kríze, je nespravodlivé. Trpia zdražovaním energií iba zaočkovaní? Vláda by v tejto ťažkej dobe nemala zabudnúť dať príspevok na energie všetkým obyvateľov, bez ohľadu na zaočkovanosť. 

KDH zároveň pripomína, že ak minister financií nájde 300 miliónov eur pre seniorov, mal by okamžite nájsť peniaze aj pre vyčerpaných a poddimenzovaných zdravotníkov, ktorí postupne opúšťajú krajinu. Argument, že na zdravotníkov nie sú prostriedky, neobstojí. Pretože takto sa môže stať, že ľudí onedlho nebude mať kto zaočkovať ani liečiť.

KDH k otvoreniu obchodov v režime OP: Vnímame to ako snahu motivovať k očkovaniu

KDH s porozumením vníma aj otvorenie obchodov v režime OP ako snahu motivovať k očkovaniu. Hnutie víta nastavenie pravidiel pre sprístupnenie bohoslužieb tak, že sa konečne vníma aj veľkosť chrámu, teda podľa metrov štvorcových. Kľúčové je vo všetkých prípadoch zodpovedne dodržiavať opatrenia.   

Kresťanskí demokrati zdôrazňujú, že akékoľvek obmedzenia môžu priniesť pozitívnu zmenu iba vtedy, ak nebude chýbať masívna motivácia k očkovaniu, pravdivá komunikácia, dodržiavanie opatrení, ich dôsledná kontrola a operatívne prehodnocovanie tých pravidiel, ktoré sú neprimerané a v praxi sa ukázali ako nefunkčné. 

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*