KDH listom vyzýva prezidentku, aby nepodpísala kompetečný zákon

KDH sa listom obrátilo na prezidentku SR Zuzanu Čaputovú a vyzvalo ju, aby nepodpísala kompetenčný zákon, ktorý dnes schválili poslanci vládnej koalície v parlamente. Kresťanskí demokrati upozorňujú, že kompetenčný zákon, ktorý na prvý pohľad zriaďuje Ministerstvo športu a cestovného ruchu, v sebe skrýva niekoľko nášľapných mín a preto je potrebné, aby ho prezidentka vrátila vláde na dopracovanie. 

“Prečo sa pod rúškom zriadenia ministerstva cestovného ruchu a športu mení rozhodovanie o armádnych licenciách, ktoré má prejsť z ministerstva zahraničia a SIS pod ministerstvo obrany, ktoré vedie Robert Kaliňák zo Smeru, ktorý sám podniká so zbraňami? Prečo šéfovi SIS po novom nezanikne mandát ale bude sa môcť kedykoľvek vrátiť do parlamentu, teda aj čerpať zákonnú ochranu pred väzobným stíhaním?”, pýta sa predseda KDH Milan MAJERSKÝ.

Poslanec KDH Peter STACHURA upozorňuje aj na účelovú zmenu spôsobu menovania niektorých ústredných úradov štátnej správy a zásaj do kompetencií prezidentského úradu. “Vláda ide pokútnym spôsobom ohroziť nezávislosť Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou bude v roku 2024 kontrolovať 8 miliárd eur v zdravotnictve! Nesúhlasíme so zmenou menovania a odvolania predsedu úradu, ktorého má po novom menovať vláda a nie prezident po schválení NRSR. Predseda ÚDZS sa tak môže stať len bábkou v rukách vlády,”dodáva Stachura. 

Kresťanskí demokrati sú za podporu športu, no také vážne rozhodnutia, ako zriadenie nového ministerstva, by sa podľa nich malo diať po širokej odbornej diskusii a nie v skrátenom legislatívnom konaní. “KDH je za podporu športu a cestovného ruchu. Zriadenie úradu, alebo ministerstva,  ktoré by sa venovalo športu a cestovného ruchu sme mali vo svojom programe, chceli sme tak však urobiť po odbornej diskusii a tak, aby sme pomohli športu a cestovnému ruchu, nie preto, aby sme umožnili účelové výmeny v štátnych inštitúciách, ktoré by mali pôsobiť nezávisle a politickí nominanti dostali trafiky” hovorí poslanec KDH Martin ŠMILŇÁK. 

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*