KDH navrhuje pri masívnej rekonštrukcii domov peniaze vopred

KDH v prípade účasti v budúcej vláde bude presadzovať masívnu rekonštrukciu 30-tisíc domov za jediný rok, a to do sumy 20-tisíc eur na jeden dom. Ten, kto splní príslušné kritériá, dostane peniaze vopred.Program bude zahŕňať všetky doterajšie formy pomoci, teda zateplenie, nové okná, výmenu vykurovacieho telesa či inštalovanie fotovoltických panelov.

KDH víta, že Slovensko sa pustilo do programu podpory energetickej rekonštrukcie domov z Plánu obnovy. Súčasný stav je však pomalý a administratívne náročný, do roku 2026 sa má obnoviť iba 30-tisíc rodinných domov. Pritom Slovensko potrebuje vyriešiť viac ako desaťnásobok tohto stavu. 

„Ak sa nám podarí presadiť masívnu rekonštrukciu 30-tisíc domov za jeden rok, tak týmto tempom by sa podarilo do konca desaťročia opraviť zhruba polovicu domov na Slovensku, ktoré to potrebujú. Majitelia obnovených domov dosiahnu okrem vyššieho štandardu bývania aj energetické úspory, čo pomôže hlavne rozpočtom domácností najviac zasiahnutých zvýšenými výdavkami na energie a potraviny. Ľuďom sa tak bude žiť lepšie,“ uviedol ekonomický expert a dvojka na kandidátke KDH Jozef HAJKO.

Podľa Hajka je potrebné celý proces prideľovania dotácií zjednodušiť a zlepšiť, aby sa v ňom ľudia vyznali. Žiadosti sa budú podávať elektronicky, počítačovo menej zdatným budú slúžiť obslužné body, napríklad v miestnych akčných skupinách rozložených po celom Slovensku.  

Kresťanskí demokrati chcú systém nastaviť tak, aby ten, kto splní príslušné kritériá, dostal peniaze vopred, a to buď vo forme poukážky alebo priamo prevodom na účet. Príkladom pomoci pre sociálne odkázaných a dôchodcov je český program Nová zelená úsporám, v ktorej vyplácajú peniaze vopred. Našim partnerom v Česku to funguje, čo nám pri nedávnom rokovaní potvrdil minister životného prostredia Petr Hladík.   

„Masívny program vytvorí nové príležitosti pre slovenské stavebníctvo, ktoré sa dostalo do medziročného poklesu takmer o desatinu. Po rozbehnutí programu sa tak nebudú mať lepšie len majitelia domov, polepší si i ťažko skúšaný stavebný biznis. Rekonštrukcie starších neobývaných domov tiež pomôžu zmierniť napätie na trhu s bytmi, kde je málo nehnuteľností a sťažujú sa možnosti na získavanie hypotekárnych úverov,“ hovorí predseda KDH Milan MAJERSKÝ.

Hajko tiež upozorňuje, že z hľadiska energetickej spotreby môže očakávať lepšie výsledky celá republika. Úspory pri prevádzkovaní budov budú mať podľa neho výrazne priaznivý dosah, lebo dnes sa podľa štatistík minie 40 percent všetkej energie práve na prevádzkovanie budov, takže by to znamenalo aj prínos pre lepšie životné prostredie.     

Masívny program rekonštrukcie domov chce KDH financovať zo súčasných zdrojov, ako sú Fond obnovy či eurofondy. Nové zdroje by chceli získať zo špeciálnych únijných schém a z príjmov z predaja emisných povoleniek, ktoré sa zhromažďujú v Envirofonde.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*