KDH navrhuje týždeň dovolenky navyše ku Dňu otcov

KDH navrhuje týždeň platenej dovolenky pre otca navyše. Realizovala by sa po narodení dieťaťa do šiestich týždňov od pôrodu. Návrh pripomína symbolicky na Deň otcov.

„Veríme, že členovia vlády si túto myšlienku vezmú za svoju a presadia ju,“ vysvetľuje predseda KDH Milan Majerský. ,,Dovolenku pre otca navyše presadzujeme z dôvodu potreby starostlivosti o mamu a dieťa krátko po narodení a vytvorenie úzkeho puta otca s dieťaťom od útleho veku.“

Už v roku 2019 vyšla smernica Rady Európskej únie, ktorou odporúča možnosť 10 dní dovolenky pre otca po narodení jeho dieťaťa.Čas na prijatie súvisiacich zákonov majú členské štáty do augusta 2022. KDH apeluje na čo najrýchlejšie riešenie, prospešné pre oboch rodičov a ich dieťa.

,,Prorodinné opatrenia sú dlhodobo súčasťou návrhov KDH,“ pripomína Milan Majerský. „Popri dovolenke navyše pre otca presadzujeme aj deň plateného voľna mesačne naviac pre mamy školopovinných detí.“

12 voľných dní ročne pre mamy KDH presadzuje zmenou Zákonníka práce. „Náklady by po uzatvorení dohody medzi zamestnávateľom a sociálnymi partnermi hradil štát,“ dodáva Majerský „a tam, kde sa rodičia dohodnú, by voľný deň platil pre otca“. KDH presadzuje aj ďalšie opatrenia na podporu rodiny, ako napríklad progresívny daňový bonus, ktorý pomôže najmä viacdetným rodinám.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*