KDH navrhuje uzákoniť prečin domáceho násilia

KDH navrhuje uzákoniť prečin domáceho násilia s trestnou sadzbou odňatia slobody 1 až 3 roky. Kresťanskí demokrati upozorňujú, že v súčasnosti za domáce násilie hrozí len podmienka alebo peňažný trest a daný stav je potrebné zmeniť tak, aby bolo možné účinne potrestať páchateľov tohto skutku. 

,,Náš návrh uzákoniť prečin domáceho násilia vznikal po dlhej diskusii s odborníkmi a organizáciami, ktoré sa venujú týraným ženám a deťom. Obetiam domáceho násilia v súčasnosti štát nedokáže podať ruku a efektívne ich chrániť. Obete musia mať istotu, že keď sa im deje niečo zlé, tak sa nemusia báť prísť na políciu. Žiaľ, momentálne to tak nie je a vo väčšine prípadov páchateľ nie je účinne potrestaný. Preto navrhujeme zaviesť prečin domáceho násilia, ktorý bude prvým krokom k tomu, že štát dá jasne najavo, že im na obetiach domáceho násilia záleží,“ hovorí predsedníčka poslaneckého klubu KDH Martina HOLEČKOVÁ. 

Holečková tiež upozorňuje, že na Slovensku za posledných 6 rokov tvorili ženy dokonca až 86 percent obetí trestného činu týrania blízkej osoby a za toto obdobie bolo 52 žien zavraždených ich partnerom. ,,Musíme si prestať zakrývať oči a je potrebné začať konať. Domáce násilie je veľký problém, ktorú trápi našu spoločnosť a musíme dať obetiam jasne najavo, že sa dané skutky nemusia báť ohlásiť. Verím, že v takejto vážnej veci bude zhoda naprieč politickým spektrom a náš návrh podporia aj poslanci vládnej koalície,“ dodáva Holečková.

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*