KDH navrhuje Voľný piatok pre mamy zmenou Zákonníka práce

KDH chce presadiť unikátny návrh pomoci Voľný piatok pre mamu. Na základe neho by mali všetky matky školopovinných detí jeden piatok v mesiaci platené voľno, spolu 12 dní za rok naviac. Výdavky by uhrádzal štát.

Návrh KDH bol dnes odovzdaný do podateľne ministrovi práce sociálnych vecí a rodiny Milanovi Krajniakovi.

,,Riešenie sa dá realizovať zmenou Zákonníka práce,“ objasňuje predseda Konzília KDH Peter Belinský. „Zamestnávateľa nebude stáť nič a bude hradené štátom uzatvorením dohody medzi zamestnávateľom a sociálnymi partnermi.“

Zmena zákonníka a voľný piatok v mesiaci by sa dotkli približne 160-tisíc matiek a náklady za 12 dní voľna v roku naviac by predstavovali asi 96 miliónov eur ročne. Pre porovnanie: celoplošné testovanie Slovensko doteraz stálo takmer pol miliardy, presne 478 304 763 eur.

Predseda KDH Milan Majerský, členka Predsedníctva KDH Martina Holečková, predseda Konzília KDH Peter Belinský

Prínos matky pre spoločnosť má oveľa väčšiu hodnotu ako 8 miliónov eur mesačne,“ zdôrazňuje predseda KDH Milan Majerský. „Pracujúce mamy prispievajú do hospodárstva krajiny a zároveň vychovávajú budúcich platiteľov daní. Ich prínos pre spoločnosť je obrovský, čo by malo byť zohľadnené. Zároveň sa potvrdzuje, že oddýchnutý človek podáva oveľa vyšší pracovný výkon, čím sa voľno stáva efektívnym a návratným,“ dodáva.

Prax ukazuje, že matky nemajú popri zamestnaní a výchove školopovinných detí čas venovať sa samým sebe a sú preťažované,“ potvrdzuje členka predsedníctva KDH Martina Holečková. „Veríme, že si náš návrh minister Milan Krajniak osvojí, presadí ho, a matky budú ocenené.“

Transparentný účet: SK87 0900 0000 0052 1341 9510

Informácie o spracúvaní osobných údajov
Ⓒ 2023 - KDH | Všetky práva vyhradené

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.
Name*