KDH navrhuje vytvoriť detašované pracoviská cudzineckej polície pre uľahčenie pomoci utečencom

KDH žiada vládu, aby zefektívnila proces žiadostí o vydanie dočasného útočiska ľuďom utekajúcim pred vojnou na Ukrajine a vytvorila detašované pracoviská cudzineckej polície. Jej oddelenia sú v mnohých okresoch preťažené a ľudia, ktorí čakali na hraniciach,  musia opäť podstúpiť rovnakú tortúru  státia v dlhých radoch. Pre podobné problémy a dlhodobé riešenie otázok vyplývajúcich z prívalu ľudí utekajúcich pred vojnou na Ukrajine a jej dôsledkov, KDH už skôr navrhlo zriadiť špeciálny úrad splnomocnenca vlády.

,,Celý proces žiadosti o vydanie dočasného útočiska navrhujeme zefektívniť vytvorením detašovaných pracovísk cudzineckej polície alebo angažovaním ich pracovníka priamo v hotspotoch, namiesto toho, aby celé rodiny s deťmi museli chodiť na políciu. Žiadateľmi sú najčastejšie matky s deťmi, ktoré by tak nemuseli cestovať do iných okresov desiatky kilometrov, nehovoriac o nutnosti zriadiť aspoň systém časeniek, aby nemuseli ľudia opäť nedôstojne čakať dlhé hodiny v radoch,“ vysvetľuje členka Predsedníctva KDH Martina Holečková.

Podľa nej by ďalšou alternatívou zefektívnenia procesu mohlo byť pridelenie policajta z cudzineckej polície na úrady práce, sociálnych vecí a rodiny. ,,Ak nám funguje elektronizácia a prepojenie systémov, prečo by sme nemohli ľuďom proces uľahčiť tak, že na jednom mieste by si žiadatelia vybavili dočasné útočisko a zároveň aj žiadosť o pomoc v hmotnej núdzi,“ navrhuje Holečková.

Celý proces podania žiadosti o dočasné útočisko trvá zhruba pol hodinu, pričom každý žiadateľ, dieťa i dospelý, musí mať vyhlásenie v slovenskom jazyku a vyplnený latinským písmom, ktoré niektorí Ukrajinci neovládajú. ,,Ľudia trpiaci vojnou na Ukrajine k nám prichádzajú vyčerpaní, mnohí potrebujú psychologickú či inú pomoc a nie opäť čakať v rade. Využime všetky dostupné možnosti a zlepšime tento proces. Ak sa podarí realizovať humanitárne koridory na Ukrajine, tak nás ďalší príchod ľudí utekajúcich pred vojnou ešte len čaká, na čo sa musíme pripraviť zefektívnením a humanizáciou systému,“ dodáva členka Predsedníctva KDH.

Zdieľanie článku

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
viac článkov

Súvisiace články

Dostávajte nové info

Ste zvedaví na naše riešenia? Nechajte nám svoj e-mail a naše návrhy si v schránke nájdete vždy čerstvé.